Konut Kredisi Alma Şartları

Konut Kredisi Alma Şartları

Konut kredileri son yıllarda kredili işlemler konusunda en fazla merak edilen ve tartışılan konulardan biri olmuştur.

Uzun vadelerde ödenmesi ve ev sahibi olmayı kolaylaştırması nedeniyle bir çok kişi konut kredilerini tercih etmektedir. Ancak herkes için avantajlı olmayan konut kredisi alma şartları yüksek bir kredibiliteye ve hane gelirinin de belirli bir oranda olmasına bağlıdır. Aynı zamanda hanedeki kişilerin de kredi notlarının yüksek olması ve temiz birer sicilin olması, önemli bir detaydır.

Konut kredileri, son yıllarda artış göstermiştir ve yüksek geri ödeme faizlerine rağmen bir çok kişinin tercih ettiği bir ev sahibi olma yöntemi haline gelmiştir.

Ne Kadar Konut Kredisi Alabilirim?

Konut kredisi almak için, temiz bir sicilinizin olması ilk şarttır. Bunun yanında düzenli bir gelirinizin olması ve giderlerinizin gelirlerinizle dengeli bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

Örnek vererek sizin için durumu daha kolay özetleyebiliriz. Mesela aylık 3 bin lira gelirinizin olduğunu düşünürsek, 50 bin liralık bir birikiminizle en fazla 121 bin liralık konut satın alabilirsiniz. Yani 70 bin lira konut kredisi kullanabilirsiniz. Yani ne kadar konut kredisi alabilirim sorusunun cevabı, hane gelirinizle oranlı bir şekilde ve birikimleriniz hesaba katıldığında değişkenlik gösterecektir.

Konut Kredisi Hesaplama

Konut kredisi hesaplanırken, kredi sicilinizin özgeçmişi tertemiz olmalıdır. Borçluluk oranınız, sabit giderleriniz, geliriniz ve peşinat miktarınız bu hesaplamalar yapılırken en önemli değişkenlerdir.

Peşinat miktarı ne kadar fazla, kredi vadesi ne kadar az olursa, o kadar karlı çıkarsınız. Ayrıca ara ödemeler konusunda da zararlı çıkabilirsiniz. Bankaların haksız olarak kesinti yaptığı kredi kapatma faizleri de, cebinizden ekstra para çıkmasına neden olur.

Krediyle Ev Almanın Avantajları

Konut kredisi kullanarak ev almanın iki avantajı vardır. Birincisi, konut kredisine ödediğiniz miktarı öderken, kira ödermiş gibi ödemeler yaparsınız ve kendi evinizde oturmanın güvencesini yaşarsınız.

İkincisi ise, konut kredilerinin vadesi bittiğinde, evinizin de değerlenecek olması ihtimalidir. Ancak bu her bölgede aynı değildir. Çünkü 10 sene sonra, neredeyse evinize iki kat fiyata sahip olduğunuzda, evinizin değerlenmesi o ödediğiniz faiz kadar da olabilir. Bu nedenle avantaj ve dezavantajlar iyi tartılmalıdır.

Yatırımınızı değerlendirmek için krediyle ev almanın avantajları her zaman fazla olmalıdır. Ancak peşinat oranınız düşükse, her zaman fazla faizler ödemiş olacaksınız demektir.

Krediyle Ev Almanın Dezavantajları

Krediyle ev almanın dezavantajları başında, yüksek faizler gelmektedir. Yüksek faizler kredi kullandığınız tutarın iki üç katı fazlasını ödemenize neden olur.

Yani kredi çektiğinizde, kredi faizleri ne olursa olsun, kredinin geri ödeme süresi uzadıkça geri ödenecek olan faiz de artacaktır. Kredi geri ödemeleri 300 aya varan vadelerle ödenebilmektedir. Bu vadeler uzadığında daha fazla geri ödeme yapmışsınız demektir.

Tüm hususları dikkate aldığınızda, avantaj ve dezavantaj konusunu da değerlendirebilirsiniz.

EMLAK YATIRIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ