Konut Kredisi Alırken Gereken Evraklar Nelerdir?

Konut Kredisi Alırken Gereken Evraklar Nelerdir?

Biriken parası olmayan bireylerin tercih ettiği ev alma yöntemi kredi ile konut almadır. Özellikle aylık düzenli gelire sahip olmasına rağmen önemli bir miktarını kiraya ödemek zorunda kalanların hedefinde krediyle ev almak bulunmaktadır. Çünkü kredi ile ev almak isteyen kişiler aylık ödeyecekleri kira bedellerini kredi taksitlerine ikame ederek herhangi bir zarara uğramadan ev sahibi olabilmektedir. Son yıllarda artış gösteren konut fiyatlarıyla birlikte ev kiralarının artması konut sahibi olmayı daha mantıklı hale getirmiştir. Aynı zamanda da konut sahibi olmak ileriye dönük bir yatırım biçimi olarak da görülmektedir. Konut değerinin artması ile birlikte de kazançlı bir yatırım haline gelebilmektedir. Bunun konut kredisi başvurusunu doğru yapmak gerekmektedir.

Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır

Konut kredisi başvurusu yapmak için ilk olarak banka tercihini doğru yapmak gerekmektedir. Çünkü her bankanın vadesi, faiz oranları ve şartları farklılık göstermektedir. Bu nedenle kişi kendisine en uygun olan bankayı tercih etmelidir. Konut kredisi başvurusu için bankanın gerekli gördüğü yöntemlerden birisi tercih edilebilir. Bankalar şubeler üzerinden bireysel başvuruları kabul edebileceği gibi, internet bankacılığı kullanılarak da kredi başvurusu yapılabilmektedir. İnternet üzerinden yapılan kredi başvurusu daha kolay ve zaman kaybı olmadan yapılabilmektedir. Sadece başvuru için gerekli evrakların bankaya götürülmesi gerekmektedir. Bununla birlikte bankanın müşterileri için farklı bir prosedürü de olabileceği için de evraklarda da değişiklik olabilecektir.

Konut Kredisi İçin İstenen Belgeler Nelerdir

Konut kredisi için istenen evraklar bankadan bankaya farklılık gösterse de genel olarak istenen belgeler benzer özellikler taşımaktadır. Bankaların müşterilerinden konut kredisi için istedikleri belgeler şunlardır;

  • Eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulması gereken başvuru formu, yanlış bilgiler kredi alma yolunu kapatabilecektir.
  • Nüfus cüzdanı veya nüfus cüzdanı yerine geçebilmesi mümkün olan belgeler
  • Kişinin gelirinin göstergesi niteliğinde olan geçerli belgeler
  • Kişinin varsa mensup olduğu meslek kuruluşunun üyelik belgesi
  • Eğer ticaret ile uğraşılıyor ise bunu kanıtlayıcı nitelikte belge veya ticaret sicil belgesi
  • Alınması karar verilen konut için bankanın belirleyeceği ekspertiz raporu ve tapu örneği yeterli olmaktadır.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ