Konut Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut kredisi almak; genel itibari ile konut sahibi olmak isteyen fakat bu isteğe nazaran nakit sıkıntısı çeken kimseler için bir ihtiyaç niteliğindedir. Konut kredisinin genel anlamda sayılabilecek en büyük karı; insanların kira öder gibi ev sahibi olabilmelerine yardımcı nitelikteki ödeme şekilleridir. Şöyle ki; krediye uygun olarak satın alabileceğiniz evlerin kredi ödemelerini yapar iken diğer konutlarda kiracıymışsınız gibi aylık kira ödemelerini şekillendirmeniz tarzında bir durum ortaya çıkar. Ve nihayetinde almış olduğunuz konut kredisi sayesinde kendi evinize kira öder gibi her ay çok daha fazla sahiplik katmaya başlarsınız.

Konut Kredisi Alır İken Karşılaşacağınız Peşinat Şartı Nedir?

Satın alınacak ev ile konut kredisi miktarının mutlak suret ile bağdaşması gerekmektedir. Yani; üst ve alt limitlerin kontrol edilmesi ve çekilen konut kredisi ile satın alınacak evin mutlaka aynı düzeyde olması gerekir. Daha yüksek fiyatlı olarak sunulan konutlar için gelir beyanınıza göre alabileceğiniz konut kredisi miktarının bağdaşmasının zor bir süreç olduğunu sizlere hatırlatalım. Şöyle ki; konut kredisi alabilmek adına beyan edeceğiniz gelirinizin tutarı ev fiyatının altında kalıyor ve aynı zamanda ev fiyatının konut kredisi miktarının altında kalıyor olması sizler için yalnızca vakit kaybı niteliğindedir. Çünkü bu tarz konutlara yatırım yapmak mağdur olmanıza sebep olacaktır. Aynı zamanda dilediğiniz konut kredisi miktarını çekmeniz de mümkün olmayacaktır.

Gelir beyanınız ile alacağınız konutun fiyatı oranlanır. Her bankanın oran şekli ve konut kredisi miktarı farklıdır. Fakat genel olarak beyan etmiş olduğunuz gelirinizin yaklaşık yüzde altmış tutarına kadar konut kredisi çekebilmeniz mümkün kılınmıştır.

Eş Durumu

Bir hane içerisinde çalışan yani gelir beyanında bulunabilecek kişi sayısı ne kadar fazla ise çekilebilecek konut kredisinin tutarı o kadar yükselecektir. Şöyle ki; tek kişilik gelir beyanı sunabilen bir aile için çekilebilecek konut kredisi tutarı gelirde beyan edilen tutarın yüzde altmışı iken bir aile de iki kişinin çalışması halinde bu yüzde altmışlık tutar iki katına çıkacaktır. Ve nihayetinde alınan kredi miktarı artacak ve konut alımı için çok daha yüksek fiyatlı evlere bakılabilecektir.

Eksper Notu Nedir?

Kredi çekebilmek için bazı adımların kolaylaştırılması gerekir. Yani sizler; sahip olmak istediğiniz konutun; yaşını, miktarını, oda sayısını, mekanını vb. gibi özelliklerini biraz makul tutar iseniz konut kredisi çekme imkanınız o denli artış gösterebilecektir. Ekspertiz gönderimi, kredi çekilecek olan banka tarafından sağlanır. Konut kredisi çeker iken sizlerin göstereceği ev değeri banka tarafından resmi bir nitelik taşımaz. Her banka kendi ekspertizi ile çalışır. Ve ekspertizin belirlemiş olduğu ev değerine göre konut kredisinin miktarını, faizini, geri ödemeler için vadelerini belirler. Eğer evinizin özellikleri yukarıda saymış olduğumuz ölçüde makul şartları taşıyor ise; ekspertiz raporunda alınacak teminat düşer ve kredi çekme imkanınız çok daha yüksek boyutlara ulaşır.

Kredi Notunuza Göre Konut Kredisi Alımı

Konut kredisi almak için bazı gereklilikler sunulmaktadır. Bunlardan birkaçı;

  • Konutu satın alacak olan kişinin yalnızca konut kredisini çekebileceği,
  • Konutun değerine göre şekillenecek olan konut kredisi miktarı,
  • Tapu sahibinin mutlak suret ile temiz bir kredi sicili sunması gerekliliği,
  • Konut kredisi vadelerinin faiz oranları ile eş değer olarak artacağı ve bu bağlamda mutlaka bankaların kredi faiz oranlarının karşılaştırılması gerektiği, şeklinde sıralanabilir.

Kredi notu yüksek, kredi sicili ise temiz olan banka müşterilerinin konut kredisi çekebilme olasılığı ile birlikte; düşük faiz yüksek vade oranına sahip olabilmesi çok daha yüksek ihtimaller altındadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ