Konut Kredisi

Konut Kredisi

Konut almak isteyen fakat bu istek için gerekli birikimi olmaya bireyler konut kredisinden yararlanırlar. Konut kredisi; en yüksek miktarı ve vade oranını taşıyan kredi kalemidir. Konut kredisi en kısa ve net hali ile; kira ödemesi şeklinde ödenir.

Konut Kredisi Nasıl Çekilir?

Konut kredisi çekmiş olan kimseler; krediyi çektikleri bankaya almış oldukları evi konutu, teminat göstermek durumundadırlar. Konut kredisi her bankada farklı faiz oranları ile sunuluyor olsa da; bu faiz oranları her bankanın bünyesinde sabittir. Ve buna ek olarak konut kredisi vade dönemleri; 5 ile 30 arasında değişiklik göstermektedir.

Gayrimenkul Değerlendirme Uzmanları

Başvurmuş olduğunuz konut kredisi banka tarafından onaylanmış olur ise; bu defa devreye girecek olan kişiler gayrimenkul danışmanlarıdır. Sizin bankaya konutun değerini belirtmeniz konut kredisi kapsamı için geçersiz sayılır. Gayrimenkul değerleme uzmanları; krediye konu olan konutun değerini kendi eksperlerince belirlerler. Belirlenmiş olan konutun değerine göre; konutun dörtte bir oranında tutarını peşin ödeme şeklinde ödemeniz gerekir.

Konut Kredisi Miktarı Nasıl Belirlenir?

Konut kredisi miktarı; bankaların belirlemesine göre şekillenmez. Mutlaka her bankanın göndermiş olduğu eksperlerin konut için belirlemiş oldukları değer, kredi tutarı için ilk önemli aşamadır. Sonrasında belirlenmiş olan değerin yüzde 70 – 75’i oranına kadar kredi miktarını arttırmak mümkün olur. Geriye kalan kısım her banka için teminatın peşin tutarı olarak adlandırılır. Siz satın almak istediğiniz konutun değerini mutlaka önceden belirleyin ve kredi kaleminizi bu tutar üzerinden araştırın. Aksi halde; belirlenen değer sizin tahmin değerinizden yukarı olur ise konut kredisi almış olmanızın yanında ek olarak nakit sıkıntısı kapsamında bir başka kredi çekmeye de ihtiyaç duyabilirsiniz.

Sözleşme sürecinizin sonuna dek kredi taksit ödemelerinizi aylık olarak yerine getirmeniz gerekir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ