Konut Fiyatlarında ki Artışın Nedenleri

Konut Fiyatlarında ki Artışın Nedenleri

Zaman içinde meydana gelen şehirleşme ile birlikte konutların sayısı da hızlı bir şekilde artış göstermiştir. Bu artış ile birlikte inşaat sektörü de geliştirmiş ve çeşitlenmiştir. İnşaat sektöründe ki şirketlerinde artış göstermesi ile bu alanda ki rekabet de hızlanmıştır. İnşaat sektörünün gelişmesi ile sadece inşaat şirketleri değil aynı zamanda da inşaat için gerekli olan malzemelerin sektörü de gelişmiştir. Son yıllarda ise konut sektörünün hızlı gelişim sürecine de farklı faktörlerde etki etmeye başlamıştır. Bunlar içinde en önemli olan faktörlerin başında şehir planlamaları gelmektedir. Şehir planlamalarının yeni yapılandırmalarla birlikte desteklenmesi konut sektörünü hızlandırmaya başlamıştır.

Konut Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir

Konut fiyatlarının son yıllarda hızla arttığı görülmektedir. Bu durumun birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenleri şu şekilde sıralamak mümkündür.

  • Konut fiyatlarının artış nedenlerinin başında kentsel dönüşüm gelmektedir. Kentsel dönüşüm ile konutsuz kalan kişilerin sayısının artması nedeniyle kira ve ev fiyatları artış göstermiştir.
  • Şehirleşmenin oturması ile birlikte konut fiyatları artış göstermiştir. Yani yeni yapılacak olan yollar, metro ve yeni ulaşım imkanları konut fiyatlarını arttırmıştır.
  • Yeni yapılan köprü, Marmaray, tünel gibi çalışmalar da bölge de yer alan arazileri değerli hale getirmiştir. Bu durumda da konut fiyatları da artış göstermiştir.
  • Yabancı kökenli kişilerin konut talepleri de konut fiyatlarının artışına neden olmuştur.

Belirtilen bu ve bunun gibi nedenler konut fiyatlarında artışa neden olmuştur.

Konut Fiyatlarına Avrasya Tünelinin Etkisi

Kazlıçeşme ve Göztepe arasında yapılmakta olan Avrasya tüneli ile 100 dakikalık mesafe 15 dakikaya indirilecektir. Yoğun trafiğine çözüm bulunmaya çalışılan İstanbul’un bu çalışmalarla ile rahatlayacağı düşünülmektedir. Avrasya tüneli Asya ve Avrupa’nın deniz tabanının altından yapılmaktadır. Kısa süre sonra açılması planlanan tünelin çevrede ki arsaların, konutların fiyatlarını arttırdığı görülmektedir. Konut fiyatlarının artmasının yanında tünel çevresinde ki evlerin kira bedeli de önemli bir artış göstermiştir. Bu tünel ile birlikte tünelin çevresinde meydana gelen rant arazi sahiplerine büyük katkı sağlamıştır. Kısa zaman içinde de fiyatların daha faza artması beklenmektedir.

Konut Fiyatlarının Artmasın da Faizin Etkisi

Konut fiyatlarının artması bir anlamda da kredi faizleri ile orantılıdır. Çünkü konut alan kişiler genellikle banka kredileri ile konut almayı tercih etmektedir. Nakit sermaye ile konut olmanın mümkün olmadığı durumlarda ev fiyatının tamamı veya bir bölümü için kredi talep edilmektedir. Talep edilen krediler bankaların belirlediği faiz oranları ile birlikte geri ödenmektedir. Genellikle faiz oranlarının yüksek olduğu durumlarda ev fiyatlarının belli oranda düştüğü görülürken, kredi faizlerinin düşmesi ile ev fiyatları yükselmektedir. Bu durumun bir zincir halinde devam etmesinin nedeni faizde endeksli bir kredi sisteminin olmasıdır. Bankaların kredi faizlerine olan bağımlılığının azalması ile bu durumun ortadan kalkması beklenmektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mustafa dedi ki:

    Herşey çok güzel fakat ev fiyatlarının artması orta halli insanlarin bile ev alamadığı bir durumda sadece yabancı yatırımcı ve zenginler…

BİR YORUM YAZ