Kolay Kredi

Kolay Kredi

Bankalar ve çeşitli finansal kuruluşlar; bireylerin nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına mutlaka kredi benzeri finansman kaynaklarını sunarlar. Ancak bu kredi ve kredi benzeri borçlanma aracılarını kullanmayı talep eden kimselerden beklenilen bazı özellikler vardır. Bunlardan en önemlileri;

 • İlgili kişilerin kredi notlarının yüksek olması,
 • İlgili kişilerin gelir beyanında bulunabilmeleri,
 • İlgili kişilerin emekli maaşlarının olması,
 • İlgili kişilerin ipotek hakkı sunabilecekleri menkul ve gayrimenkul sahibi olmaları, şeklinde sıralanabilir.

Bir banka üzerinden kredi seçeneklerini kullanmak istiyor iseniz; mutlaka daha önce bir banka ile çalışmış olmanız yahut da ilgili konunun talebinde bulunduğunuz bankanın daha önceden müşterisi olmanız beklenmez. Eğer daha önce herhangi bir işlem yapmadı iseniz; yalnızca gelir beyanında bulunabilmeniz yeterli olur. Ancak eğer banka müşterisi değil ve diğer bankalar üzerinden çeşitli borçlanma işlemlerini gerçekleştirdi iseniz bu işlem itibari ile;

 • Kara listeye girmemiş olmanız,
 • Yasal takip sürecine girmemiş olmanız,
 • Vade ödemelerinizin gerektiği ölçüde gerçekleştirildiğinin banka tarafından teyit edilmiş olması,
 • Kredi notunuzun düşme eğilimi içerisine girmemiş olması, gerekir.

Ancak bu saydığımız durumlar; bankaların genel olarak kabul etmeyi taahhüt ettikleri meseleleri ifade eder. Bununla birlikte bazı bankalar ise; müşterileri ve müşteri adayları için ön onaylı yani kolay kredi seçenekleri sunarlar. Şimdi, bu ön onaylı kredi seçeneği nedir, bir bakalım.

Ön Onaylı Kredi Seçeneği

Bankaların kolay kredi olarak adlandırmış oldukları bir kredi alım seçeneğini ifade eder. Genel olarak her bankanın kendi müşterisi için sunmuş olduğu bir durumdur. Ancak müşteri adayları için ön onaylı kredi seçeneklerini sunan bankaların çok fazla olmadığını da mutlaka sizlere belirtmemiz gerekir. Örneği Yapı kredi bankası müşterileri için yıl içerisinde defalarca kez ön onaylı kredi seçeneğini sunarlar. O halde bu seçenekten faydalanan müşterileri;

 • Konu ile alakalı olarak bir SMS alırlar. Şöyle ki; SMS içerisinde, banka müşterisi adına tanımlanmış olan örnek rakam olarak belirtelim ki 16.000 TL tutarında bir ihtiyaç kredisinin hazır olduğunu söyler.
 • Banka müşterisinin bu adımdan sonra; internet bankacılığına uğraması beklenir. Mutlaka; internet bankacılığına giriş yaptıktan sonra; size sunulan ön onaylı kredi miktarını ve bilgilerini sizin için sunulan fırsatlardan bulmanız beklenir.
 • Nihayetinde; siz size sunulan ön onaylı kredi seçeneğini kabul etmeyi taahhüt ettiğiniz anda; yapı kredi bankasının herhangi bir şubesine gitmenize gerek kalmaksızın, var olan vadeli hesabınıza kredi miktarı anında aktarılır.
 • Çekmiş olduğunuz bu ön onaylı kredi seçeneği için ekstra yapmanız gereken tek bir adım dahi yoktur.

O halde; eğer ön onaylı kredi seçeneklerin faydalanıyor iseniz; bankanın ilgili kredi seçeneğini onaylayıp size geri dönüş yapması söz konusu değildir. Zaten banka kabul etmiş ve size sunmuştur. Sizde artık; size sunulmuş kredi seçeneğini kabul ettiğiniz andan itibaren ilgili tutarı banka üzerindeki hesaplarınızdan birine aktarabilirsiniz.

Ön Onaylı Kredi Geri Ödeme Planı

Ön onaylı kredi seçeneklerini kullandığınız andan önce veya sonra ilgili bakanın herhangi bir şubesine gidip de geri ödeme planı oluşturmanız gibi bir durum söz konusu değildir. Çünkü; siz ilgili ön onaylı kredi seçeneğini kullanır iken; zaten geri ödeme planını da internet bankacılığı üzerinden ayarlayabiliyorsunuz. Hatta yukarıda yer verdiğimiz örneği sürdürür isek;

 • Yapı kredi sizler için internet bankacılığında geri ödeme planını oluşturur iken; vade seçeneğinizi arttırma ve azalma; faiz oranlarını belirler iken vade seçeneklerinin değerlerini belirleme haklarını da sunar.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ