Kobi Destek Hakkında Merak Edilenler

Kobi Destek Hakkında Merak Edilenler

Öncelikle Kobi açılımı küçük ve orta bütçeli işletmeler’ in kısaltılmasıdır. Yani senede en fazla 250 kişi işçi çalıştırabilen ve yine yıllık kazancı 25.000.000 TL’yi aşmayan büyüklükteki işletmelerdir. Büyüyebilecek nitelikte olan küçük ve orta büyüklükteki işletmelere, büyüme imkanı sunan finansal destek programlarıdır. Kobi destek projeleri çeşitli şekillerde ve çeşitli kurumlarca yapılmaktadır.

AB Kobi Desteği

Türkiye ve Avrupa için yenilikçi ve gerçekçi fikirlere sahip ve pazar alanında tam olarak araştırmalar yapmış işletmelere, başvurdukları takdirde; proje bütçesine ve büyüklüğüne göre AB kobi desteği sağlanmaktadır. Bu projelerin büyüklüklerine göre değişmekte genel olarak 18 ay ve 36 ay olarak değişmektedir.

Ar – Ge Desteği

Araştırma ve geliştirme yapmak isteyip de bunun için yeterli kaynağı olmayan TÜBİTAK kobi desteği olarak iki yöntem sunmaktadır. Bu yöntemlerden biri finansal desteği direk sağlamak diğeri ise kobinin bankadan kredi alırken banka ile destek sözleşmesi imzalamasıdır. Bu kobiler bir heyet tarafından bir süre izleniyor, onaylanmayan başvurularda kobilere hemen bildirim yapılıyor, bu süreci kobinin yakından takip etmesi halinde olumsuz bir durum oluştuğunda çok büyük maliyetler oluşmadan projeyi geri çekebilme imkanları oluyor.

KOSGEB Kobi Desteği

Bu destek programı kapsamında bulunanlar;

  • Danışmanlık için Piyasa Danışmanı ücreti
  • Bağımsız denetim bedeli
  • Sermaye Piyasası Kurulu ( SPK ) kurul kayıt ücreti
  • Aracı Kuruluşa ödenen ücret
  • Merkezi Kayıt Kuruluşu Ücreti
  • KOSGEB tarafından karşılanır ve geri ödeme talep edilmez.
  • Tanıtım desteği, belgelendirme desteği, model, fuar, yurt dışı fuar, Nitelikli eleman desteği vb konularda 13 başlık dahilinde 215.000 TL hibeyi kobilere KOSGEB kobi genel destek programı ile sunmuştur.
  • KOSGEB, kurumsallaşması, gelişmesi ve markalaşması için kobilere proje sunmaları şartıyla 150.000 TL’ ye varan hibe vermektedir.
  • Ar – Ge gibi tematik konularda proje sunma şartı ile 250.000 TL ile 1.000.000 TL arasında değişen rakamlarda hibe veya kredi desteği sağlamaktadırlar. 3 kobi birleşmesi şartı ile Ar – Ge çalışmaları yürüten bütün kobiler bu destekten yararlanabilirler. Bu yapılan desteklerle işletmelere oldukça büyük kolaylıklar ve gelişme imkanı sağlanmaktadır.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ