Kırmızı Kalem Yiyenlere Kredi Veren Bankalar

Kırmızı Kalem Yiyenlere Kredi Veren Bankalar

Bankalara olan borçlarınızı uzun bir süre geciktirdiğiniz zaman, kırmızı kalem yediğiniz ile ilgili bir açıklama ile karşılaşacağınızı belirtmemiz gerekecektir. Bu durum, birden bire oluşabilecek şekilde değildir. Çünkü; bankalar ödemenizi ilk ay geciktirdiğinizde sizlere sms yolu ile bilgilendirme yapacaktır. Eğer bu bildirimin ardından ödeme yapılmamışsa ve borç gecikmesi ikinci ayına giriyorsa, bu durumda hem borcunuz olduğunu hatırlatan hem de borcunuzun geciktiği için borcunuza gecikme faizi uygulanacağı konulu bir mesaj alacaksınız. Bu mesajı aldıktan sonra eğer 5 iş günü içerisinde ödeme işlemini gerçekleştirmezseniz, bu durumda borçlu olduğunuz bankanın görevlileri tarafından aranır ve bulunduğunuz haftanın son gününe kadar ödeme işlemini gerçekleştirmeniz talep edilmektedir. Tüm bu çağrılar sonucunda hala bir ödeme işlemi gerçekleşmediyse, idari takip süreci başlatılacak ve sizler de kırmızı kalem yemiş olacaksınız. Birçok kişi böyle bir duruma düştükten sonra kırmızı kalem yiyenlere kredi veren bankalar adıyla araştırmalar yapsa da, karşılarına çok da istedikleri gibi bir bilgi çıkmayacaktır. Çünkü, sicilinize kayıt edilecek bu işlem beş yıl boyunca hiçbir kişi ya da kurumun aracılığı ile de olsa silinmeyecektir.

Kırmızı kalem yiyen kişilerin sayısının ise şuan milyonlara ulaştığını söyleyebiliriz. Bunun tek sebebi, kişilerin mevcut kredi kartlarını ödeme işlemleri için değil de sadece harcama işlemlerinde kullanmasından kaynaklanmaktadır. Her ne kadar geliriniz ile orantılı bir şekilde verileceği söylese de, kredi kartlarını ilk kez alan sigortalı çalışanlar, mevcut maaşlarının birkaç misli limit ile kartlarını alacaktırlar.

Kırmızı kalem yiyenlere kredi veren bankalar olmasa da, birçok kurum şuan kredi desteği yaptığını söyleyerek piyasaya giriş yapmış durumdadırlar. Bu kişiler, genellikle kredinizi biz çekelim siz ödeyin ya da krediniz bizden ödemesi sizden gibi sloganlar ile kendi reklamlarını yapmaktadırlar. Yapılan bu işlemin yasal bir karşılığı olup olmadığı konusunda herhangi bir net sonuç ortada bulunmasa da, bankalara göre çok daha fazla faiz oranının sunulduğu görülmektedir. Bundan dolayı tefeci gibi işlem yapan bu kişi ya da kurumlardan uzak durulması, bankayla olan ilişkilerin düzeltilmesi için neler yapılabilir bu konular ile ilgili araştırmalar yapılması gerekmektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ