Kimler Konut Kredisinden Faydalanabilir?

Kimler Konut Kredisinden Faydalanabilir?

Her kredi kaleminin çekilebilmesi için mutlak suret ile sağlanması gereken maddeleri vardır. Bu maddeler;

  • Kredi sicilinin temiz olması,
  • Kredi geçmişi ile alakalı olarak kara listede yer almamış ve hala yer almıyor olması,
  • Kredi kartı kullanımının ve kredi kartı hesap kesimi ödemelerinin düzenli olarak yapılmış olması ve kart kullanımı ile alakalı olarak olumsuzlukların yaşanmamış olması,
  • Daha önceki dönemlerde kredi çekmiş olunmasına rağmen; vadesinde tüm taksitlerin ödenmiş olması, gerekmektedir.

Kredi Sicilinin Temiz Olması Nedir?

Kredi sicilinin temiz olması; daha önceki dönemlerde kullanılan borçların düzenli olarak geri ödenmesini ifade eder. Bu halk arasındaki en sade tabirdir. Sizler; daha önce ki zamanlarda kredi çekmiş olabilirsiniz; önemli olan çekmiş olduğunuz kredinizin geri ödemelerini vadesinde yapmış olmanızdır.

Kredi kartı kullanmış olabilirsiniz; önemli olan kulanmış olduğunuz kredi kartınızın ödemelerini hesap kesim dönemlerinden yapmış olmanız ve minimum olarak asgari ödeme tutarını yatırmış olmanızdır. Eğer bu gibi durumlara dikkat ediyor iseniz; zaten kredi sicilinizde herhangi bir sorun yoktur. Ve bankaların konut kredisi için aramış oldukları temiz kredi sicili şartını sağlamış olursunuz.

Gelir Beyan Edebiliyor Olmalısınız

Konut kredisinin belirli bir tutarı peşinat olarak ödenmektedir. Yani çekmiş olduğunuz konut kredisinin bakanın belirlemiş olduğu bir kısmını peşinat olarak ödemeniz gerekir. Tabi ki bu konu her bankaya ve bankanın ödeme şeklinde göre farklılık gösterebilmektedir. Buna ek olarak; geriye kalan konut kredisi ödeme kısmı sizlere vadeli bir ödeme bilançosu şeklinde sunulur. O halde de banka vade ödeme tutarlarını güvence altına alabilmek maksatlı olarak konut kredisini çekecek olan kişiye ait bir gelir beyanı talep eder. Gelir beyanı; çalışmakta olduğunuzu, aylık herhangi bir miktar yani maaşınızın önemi olmaksızın aylık olarak elinize belirli bir miktarın geçtiğini gösteren resmi bir evrak niteliği taşır. Eğer gelir beyanında bulunabiliyor iseniz; kredi siciliniz temiz ise; almış olduğunuz konutunuzun gelir seviyeniz ile geri ödeme tablosu uyum içerisinde ise; başvuruda bulunduğunuz her banka veya finansal kuruluş sizlere konut kredisi kalemlerini sunacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ