Kendi İsteği İle İşten Ayrılanların İşsizlik Maaşı Alma Hakkı Var Mıdır?

Kendi İsteği İle İşten Ayrılanların İşsizlik Maaşı Alma Hakkı Var Mıdır?

İktisat ilmi ile işsizlik kavramını birbirinden ayırmak fazlası ile zordur. Bu bağlamda konuya girecek olur isek; piyasalarda ve belirli ortamlarda üç çeşit işsizlik türü vardır. Bunlar; doğal işsizlik, yapısal işsizlik ve arızi işsizliktir. Hem gelişmiş ülkelerde hem de gelişmekte olan ülkelerde işsizlik kavramı ile karşılaşmak muhtemeldir. Buna ek olarak ise; gelişmemiş ülkelerde işsizlik tarzında bir kavram yoktur. Çünkü ülke içerisinde bazı işler dolayısı ile istihdam edilen işçi sayısı yok denecek kadar azdır. Ve halk genel itibari ile tarım ve hayvancılık ile uğraşır. Türkiye sınırlarını kapsayacak şekilde işsizlik konusunu ele alır isek; ülke sınırlarımızda en fazla görülen işsizlik çeşidi yukarıda saymadığımız gizli işsizlik olarak bilinmektedir. Fakat bazı durumlarda yapısal işsizlik ile karşılaşmak da muhtemeldir. Peki, konuyu sosyal çerçeve içerisinde ele alır isek; insanlar işsiz kalmak ister mi? Sorunun cevabı elbette ki hayır olacaktır. Bu sebep iledir ki; insanların işsiz kalma sebepleri ya çalıştıkları kurumun eksiklikleri dolayısı ile olmaktadır yahut da iş alanının kapanması ile zorunlu bir şekilde. Türkiye cumhuriyetinin sosyal devlet oluşu itibari ile daha önce çalışmış olan fakat şimdi kendi elinde olmayan nedenler dolayısı ile işsiz kalan kimselere işsizlik maaşı verilmektedir. Peki, işsizlik maaşı hakkına sahip olabilmenin şartı nedir, kimler işsizlik maaşını alabilir?

İşsizlik Maaşı Değişimi

İşsiz kalan kimselerin bir kısmının işsizlik maaşına tabi olması adına düzenlenmiş olan konuların varlığı söz konusudur. 2016 yılına girmiş olduğumuzdan bu yana değişen binlerce çalışma durumu söz konusu olmuştur. Şimdi bunlarından bir tanesinin de işsizlik maaşı alınması konusundaki değişim olabileceği gündemden düşmüyor. Genel itibari ile değişecek olan kapsamda; yalnızca işten çıkarılan kimselerin değil aynı zamanda belirli nedenler dolayısı ile kendisi işten çıkmış olan kimselerin de işsizlik maaşı alabilme hakkının var olabileceği bu düzenleme, birçok kişi için umut ışığı olmuş durumdadır. Eski İŞKUR ayarlamaları ile şimdiki değişimlerin göz önünde bulundurulması halinde İŞKUR’a başvuranların işlerini kolaylaştıracağa benziyor.

İşsizlik Sigortası Primi

İşsiz kalmış olan kimselerin sosyal güvencelerden de mahrum kalıyor olması dolayısı ise İŞKUR’a konu ile alakalı binlerce başvuru gitmektedir. Bu bağlamda; önceki yani değişimin gündeme gelmesinden önceki zamanlarda işsizlik sigortasından yararlanabilmek adına çalışma süresinin sigortalı olarak 120 günü bulmuş olması gerekiyordu. Şimdi ise; yeni düzenleme kapsamında işsizlik sigortasından yararlanabilmek adına yalnızca 30 günlük bir sigortalı çalışma hali zorunlu tutuluyor.

Bazı Konulara Dikkat Etmek Gerekiyor

Çalışma ve sosyal politikalar bakanlığının belirtmiş olduğu bazı ek kavramlara da dikkat çekmek gerekmektedir. Bu bağlamda işsizlik maaşının alım şartlarını değil aynı zamanda miktarını da değiştireceklerini belirtiyorlar. Bu bağlamda işsizlik maaşının ilk düzlemde bin beş yüz TL sonrasında ise iki bin TL olabileceğini belirtelim. Fakat hem İŞKUR’un hem de çalışma ve sosyal politikalar bakanlığının konu ile alakalı endişeleri de mevcut bulunmaktadır. Şöyle ki; her nasıl olur ise işsizlik maaşlarının artması halinde vatandaş belirli bir süre çalışmayı ve sonrasında işsizlik maaşı ile geçinmeyi haya ediyor olabilir. Bu bağlamda alınacak tedbirin en büyük yanının; çalışma hayatının işsizlik maaşına tercih edilmemesinden geçmesi, şeklinde yorumlanıyor.

Konu ile alakalı olarak detaylı bir çalışmanın olduğunu ve en ince ayrıntılarına kadar değerlendirildiğini, sosyal hayatı zedelemeden hakikaten işsizlik kalan bireylerin mağduriyetini gidermeye yönelik bir çalışma şeklinde sonlandırılacak işsizlik maaşının detaylarını incelemeye devam edin.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ