Kefilsiz, Masrafsız Kredi Veren Bankalar

Kefilsiz, Masrafsız Kredi Veren Bankalar

Kredi çekmek, tüm bireylerin temel haklarından biridir. Bu haktan ve hizmetten yararlanmak isteyen bireyler kendilerine ihtiyaçları doğrultusunda bir kredi türü belirlerler ve bankalar üzerinden kredi imkânlarından yararlanırlar. Kredi hizmeti almak isteyen bireyler için bankalar, kişilerin özellikle kredi notuna bakmaktadırlar. Kredi notu, kişilerin daha önce ki dönemlerde kullandıkları kredi ya da kredi kartı için yaptıkları ödemeler hakkında bilgiler içeren ve ödemelerin hangi doğrultuda yapıldığını analizler ile gösteren bir grafik veri sistemidir. Merkez Bankasının Kredi Kayıt Bürosu tarafından kredi ya da kredi kartı kullanan tüm bireyler için ayrı ayrı oluşturulan kredi notu, bankaların güvencelerin için temel belge halindedir. Kredi notu düşük olan bireyler, kredi kullanacakları bankalardan red cevabı alabilirler ve kredi kullanamaz durumda olabilirler. 0 ile 1900 puan arasında olan kredi puanları, 0’a yakın olan bireyler için tehlike arz etmektedir. Kredi notu düşük olan bireyler, bankalardan kredi kullanmak için alternatif yollara başvurmak durumundadır.

Alternatif yol olarak bankalar ile görüşen bireyler, kefil veya ipotek yolu ile kredi almak için talepte bulunurlar ve bankaların uygun faiz oranları ile anlaşmaya varırlar. Kefil yolu ile kredi veren bankalar, öncelikli olarak kişilerden kefil belirlemelerini ister ve belirlenen kefilden bazı belgeler talep eder. Bankaların talep ettiği bazı belgeler arasında kefilin, kimlik fotokopisi, gelir durumunu belirten belge, ikametgah adresi gibi belgeler bulunmaktadır. Kefil’in, krediyi kullanan kişi ile aynı sorumlulukta olduğu unutulmamalıdır.

Dosya masrafı talep etmeyen bankalar son günlerde kredi talebinde bulunan insanlar için revaşta gösterilmektedir. Dosya masrafı almadan kredi ihtiyacını karşılamak amacı ile hizmet veren bankalar, kredi için uygulanacak faiz oranlarının yüksek tutulmasına dikkat ederler ve uygulanacak olan vadeye dosya masrafını yansıtırlar. Kişilerin dosya masraflarını talep etmedikleri bilgisi ile başvuru yaptıkları bankalar hakkında, faiz görüşmelerini en iyi şekilde yaparak kredi talebinde bulunmaları en doğru yol olarak gösterilmektedir. Dosya masrafı almadan ve kefil yolu ile kredi veren bankalar arasında Yapı Kredi, Denizbank, Finansbank, Ziraat Bankası, İş Bankası, HSBC gibi bankalar bulunmaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ