Kefil Olmak Kredi Notunu Etkiler mi?

Kefil Olmak Kredi Notunu Etkiler mi?

Okurlarımızdan gelen sorular üzerine yazılarımızı oluşturmaya özen gösteriyoruz. Kefil Olmak Kredi Notunu Etkiler mi? sorusu da yine tarafımızdan cevap beklenmektedir. Kefil olmak son derece üzerinde düşünülmesi ve karar verilmesi gereken bir meseledir. Zira kredisine kefil olduğunuz kişi borcunuzu ödemez ise kredi notunuz bundan direk etkilenecektir. Kefil olmanın kredi notuna etkisi hakkında detaylı bilgi yazımızın satır aralarında…

Krediye kefil olmak bir çok kişinin başına gelen veya gelmesi muhtemel olaylardandır. Size yakın birinin sizden kefil olmasını rica etmesi sonucu kıramaz ve hatıra binayen kefil olmayı kabul edersiniz. Bu bir bakıma kefil olduğunuz kişinin yapacağı tüm ekonomik adımları konusunda bankaya söz vermeniz gibidir. Kefil olduğunuz kişi bu noktadan sonra adımlarına dikkat etmeli ve öncelikle sizi düşünmelidir. Zira bankalar kefil olan kişinin borcunu ödememesi sonucu ilk arayacağı kişi siz olursunuz. O nedenle kefil olma gibi ciddi meselelerde yakınlık ve samimiyet değil o kişinin finans geçmişini sorgulamanız da fayda var. Kefil olarak kredi notunuzu da düşürebilir ve bankalar ile bir daha iş yapamaz konuma da gelebilirsiniz.

Kredi notunu düşüren unsurlardan olan kefil olma durumu, kefil olan kişinin borcunu kapatsa bile kredi notunuzu etkileyeceği bir durumdur. Örnek vermek gerekirse, genelde kredi notu düşük olan kişilerden banka kefil koşulu ile kredi başvurularına onay vereceklerini söylerler. Kredi notu riskli veya çok riskli grupta olan arkadaşınız da sizin kredi notunuzun yüksek olması sebebi ile sizden kefil olmanızı ister. Siz de arada ki samimiyet bozulmasın diyerek kabul edersiniz. Bu noktada kredi notunuz düşecektir. Zira krediyi siz kullanmışcasına etkilenirsiniz. Kredi limitiniz de düşeceği için doğrudan kredi notunuz da düşer. Arkadaşınız borcunu ödemez ise kredi notunuz daha çok düşecektir. Şu durumu da belirtelim, kefil olduğunuz arkadaşınız yasal işlemlere maruz kalır ve kara listeye adının yazılması durumu oluşursa, sizin kredi notunuz da çok riskli gruba gelebilir. Kefil olmak kredi notunu doğrudan etkileyen ve kredi notunu düşüren unsurdur. Bu nedenle krediye kefil olmak büyük sorumluluk gerektireceği için iki kere düşünmekte fayda var.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ