Katılım Bankacılığı Nedir?

Katılım Bankacılığı Nedir?

Son birkaç yıl içerisinde bankacılık işlemleri ile sıkı ilişki içerisinde olan kişilerin karşısına katılım bankacılığı adlı terimler ve bu terimleri ilke edinerek kurulan bankalar ortaya çıktı. Ziraat Bankası’nın öncülük ettiği bu bankacılık türü, genel itibariyle İslami inançlar neticesinde hayatını sürdüren kişilere hitap etmektedir. Çünkü, tasarruflarını biriktirmek için bankaya başvuran kişilere, birçok banka tarafından vadeli mevduat hesapları açtırılmakta ve burada bulunan maddi değerlere belirli oranlar ile faiz verilmekteydi. Faizden gelir elde etmek istemeyen kişilerin talepleri doğrultusunda, katılım bankacılığı sisteminin ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Çünkü, katılım bankacılığında sizlere hiçbir şekilde faizli işlem yapılmayacaktır. Eğer, yıllardır elinizde bulunan bir birikiminiz varsa, bu birikimleri helal bir şekilde değerlendirmek istiyorsanız, katılım bankasına giderek bir hesap açtırabilirsiniz. Bu hesapta sizin mevcut maddi birikimleriniz bulunacaktır. Fakat, paranızın değerlenmesi ve bunun da faiz ile mümkün olmaması için, katılım bankaları sizlerin bu parasını değerlendirecektir.

En başta faizsin bir bankacılık sistemi olduğundan bahsetmiştik. Fakat ilerleyen bölümlerde de paranızın değerleneceğini konu aldık. Bunu şu şekilde açıklamamızda fayda vardır. Katılım bankaları, sizin tasarruf ederek biriktirdiğiniz tutarları, ticari işlemlerde ya da sanayi sektöründe kullanmakta ve firmalara finansman desteği sağlamaktadır. Adeta firmaların ortağı olacaksınız ve firma sizin paranız ile kendisini geliştirirken, aynı zamanda sizlere de kazanç sağlayacaktır. Görüleceği gibi hiçbir şekilde faiz ya da haksız kazanç durumu, katılım bankalarında söz konusu olmayacaktır.

Ülkemizde katılım bankacılığının tarihi her ne kadar kısa bir zaman dilimini kapsasa da, binlerce müşteri sayısına ulaşıldığını belirtmemizde fayda vardır. Bu kişiler hem ülkemizde hem de dünya nüfusunda bulunan müslümanlardır. Eğer hayatınızda faizli bir şekilde işlem yapmamayı ama buna rağmen de elinizde olan birikimi değerlendirmek istiyorsanız, ülkemizde bulunan katılım bankacılıklarını ziyaret edebilirsiniz. Farklı fonların bulunduğu bu bankacılık sisteminde, size faizler yerine şirketler ya da paranızın kullanılacağı sektörler hakkında bilgi verilecektir. Ayrıca bu bankalardan kredi desteği alabilir, kredi kartı kullanabilir ve hangi banka olursa olsun ATM noktalarından ya da internet bankacılığı uygulamaları ile işlemlerinizi hızlıca halledebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ