Kasko ve Trafik Sigortaları Arasındaki Fark Nedir?

Kasko ve Trafik Sigortaları Arasındaki Fark Nedir?

Trafik de araçların güvenlik altına tutulması neredeyse imkansız bir hal almıştır. Bunun en büyük nedeni hemen hemen her bireyin araç sahibi olması ve trafiğin oldukça yoğun bir yer haline gelmesidir. Aynı zamanda da sürücülerin trafik kurallarına uygun hareket etmemesi dolayısıyla kazalar da kaçınılmaz olmaktadır. Bu kazaların önüne geçilecek kadar yaptırımlar uygulansa da kazaların önüne geçilememektedir. Böyle bir durumda kişilerin zararlarının ortadan kaldırılması amacıyla bazı önlemler alınmaktadır. Alınacak bu önlemler ile kişilerin özellikle maddi zararlarının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Kasko ve trafik sigortaları alınan bu önlemler arasında gösterilebilir. Tam anlamıyla bir çözüm olmasa da en azından kişilerin maddi anlamda zararları ödenebilmektedir.

Kasko ve Trafik Sigortası Nedir

Kazalarda araçların maddi hasarlarının karşılanabilmesi için bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerin en başında trafik sigortası gelmektedir. Trafik sigortası, ülkemiz de zorunlu olarak yaptırılan kazaların meydana gelmesi ile birlikte karşı tarafın hasarını karşılayan bir düzenlemedir. Kazalarda karşı tarafın maddi ve bedeni zararları üstlenmektedir. Ancak bunun için kişinin kusurlu olması gerekmektedir. Kasko ise, araçların isteğe bağlı olarak sigortalanması şeklinde olan bir çeşit mal sigortasıdır. Kasko yaptırmak kişinin kendi iradesine bağlıdır. Kasko şekilleri de yapılacak kaskonun poliçesine göre farklılık göstermektedir. Kasko poliçesi ana ve ek teminatlardan oluşmaktadır. Araç sahibi sadece ana teminatları alabileceği gibi ikisini de alabilecektir.

Kasko ve Trafik Sigortası Farkları

Kasko ve trafik sigortası aynı terimler gibi kullanılsa da ikisi de farklı kavramları ifade etmektedir. Kasko ve trafik sigortasının genel farkları şunlardır;

  • Kasko ve trafik sigortasının temel farkı, trafik sigortası sadece üçüncü kişilerin zararlarını tazmin ederken, kasko hem üçüncü kişilerin hem de araç sahibinin zararlarını tazmin etmektedir.
  • Trafik sigortası, kaza yapan kişinin zararlarını karşılamamaktadır.
  • Kasko yapmak araç sahibinin de üçüncü kişilerinde zararlarını anlaşma da belirtilen ölçüye kadar karşılamaktadır. Ek zararlar kişinin kendi sorumluluğu altındadır.
  • Trafik sigortasının yaptırılmaması halinde yasal olarak zorunlu olmasından dolayı önemli cezaları bulunmaktadır. Ancak kasko yaptırmamanın cezası yoktur.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sefer dedi ki:

    Vay be bunları bilmiyordum iyi oldu tesekkurler.

BİR YORUM YAZ