Kasko Sigortasında Değer Belirleme

Kasko Sigortasında Değer Belirleme

Her aracın kasko sigorta değerini belirleyen unsurlar vardır. Bu unsurlar; aracın modeli, aracın üretim yılı ve aracın markasına göre değişiklik göstermektedir. Araçlar için oluşturulmuş olan kasko değer listesi; bu saydığımız üç unsurun sıralanması ile oluşturulmaktadır. Kasko sigorta değer listesini yayınlayan kurum; Türkiye Sigortalar Birliği’dir. Sigorta şirketlerinin tamamı her araç için bir kasko değeri belirler. Bu belirleme yayınlanmış olan kasko sigorta değer belirleme listesi baz alınarak yapılır.

Kasko Değeri Nasıl Belirlenir?

Türkiye Sigorta ve Reasürans birliği tarafından aracınızın sigorta değeri belirlenir. Bu değer belirleme süreci yasal ve tam anlamı ile resmi adımlar çerçevesinde gerçekleştirilir. Araç kasko değerinin belirlenmiş olduğu liste her yaş grubu aracı kapsamaz. Bu bağlamda maksimum araç yaş kriteri olarak; 15 belirlenmiştir. Araç kasko değer belirleme listesi her ay düzenli olarak güncellenmektedir. Sigorta şirketleri araç kasko değerinizi sunar iken bu değeri yalın bir biçimde baz almaz. Araç değerinin içerisinde aynı zamanda farklı bilgilerinizin değer belirleme hali de söz konusudur. Bu bilgiler;

  • Araç sahibinin bilgileri; bu bilgiler ruhsat bilgileri, araç sahibinin daha önceki dönemlerde araç sürme durumları ve kaza durumları söz konusu olur.
  • Kasko poliçenizin içerisine ekleyecek olduğunuz her ek koruma konusu, kasko değerini arttırmaktadır. Şöyle ki; aracınızın çarpma, çarpılma, yanma vb. hasarları zaten genel kasko değerleme konusudur. Buna ek yeni değerlemeler poliçe konunuzu arttıracak ve kasko değerinizi yükseltecektir.
  • Kasko indirimleri de kaska araç değerini belirleyen konu başlıkları içerisinde yer alır. Şöyle ki bir araç sahibi eğer kasko yılı içerisinde herhangi bir kaza durumu yaşamamış olur ise bir sonra ki yıl kişinin yaptıracağı araç kasko değerlemesinde indirim hakkı kazanacaktır.
  • Aracınızın kullanım durumu, değeri, yaşı, modeli, markası vb. konularda araç kasko değerlemesini belirleyen kriterler içerisinde yer alır.

Aracınızın kullanım durumu; modeli ve yaşı kasko değerlemesinde ana kriterler olarak bilinir. Buna ek olarak aracınızın kullanım amacı da önemlidir. Yani bir ticari araç ile özel aracın kasko değerle ücreti aynı değildir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ