Kasko Sigorta Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Kasko Sigorta Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Araçları için sigorta yani kasko yaptırmak isteyen kimselerin araçları hem sıfır km hem de ikinci el olabilir. Bu hususta herhangi bir sıkıntı yoktur. Fakat araçların kasko sigorta değerlerini belirleyen bazı noktalar vardır. Bu noktaların değerlenmesi hususunda baz alınması gereken yasal bilgileri; Türkiye Sigorta ve Reasürans şirketler birliği belirler.

Neden Kasko Yapılır?

Araçlara kasko yapılmasının nedeni; çalınma, yanma, kaza, çarpma vb. durumların oluşması halinde araçların güvence altına alınabilmesidir. Kasko yaptırmak her araç sahibi için hayati önem taşır. Bu bilinci edinmenin sonrasında gelmesi gereken ikinci bilinç; yaptırılacak kaskonun fiyatlandırmasına katılmak ve ancak ödeyebileceğiniz düzeyde bir poliçe oluşturmaktır.

Kasko Sigortası Fiyatlarını Belirleyen Etkenler

Kasko sigortasının fiyatını belirleyen etkenler açıktır. Bu etkenleri şimdi sırası ile ele alalım;

  • Arabanın yaş durumu; kasko sigortasının değerini belirleyen ilk etkendir. Araç yaşı ne kadar küçük olur ise poliçe içerisinde yer alacak olası bakım durumu o kadar az olacaktır. bu sebep ile küçük yaşlı araçların kasko sigorta değeri çok daha düşük olur iken araç yaşının artması ile birlikte kasko sigorta değeri yükselmeye başlar.
  • Saraç sahibi sürücünün yaşı; araç sahibi sürücünün yaşı kasko sigorta değerini belirleyen etkenler arasında yer alır. Sebebi ise kişinin araç kullanımı ile alakalı olarak göstereceği tutumun tahmin edilmesi ile alakalıdır. Genç yaşlı sürücülerin kazaya ve hız durumlarına daha yatkın olduğu açıktır. Eğer yaşınız genç ise poliçe değerinizin artacağını bilmeniz gerekir.
  • Araç marka ve modeli üçüncü sırada yer alır. Aracınızın markası, modeli, yaşı, kilometresi gibi durumları kasko değerlemesinde etkilidir. Ve araç modeli ne kadar yüksek olur ise; hasar durumlarında yapılması gereken masraf o denli artacağı için kasko değerleme fiyatı da artar.
  • Yaşadığınız şehir kasko değerlemesinde etkilidir. Büyükşehirler de kaza oranları küçük şehirlere nispeten çok daha yüksektir. Bu sebep ile büyükşehir plakası olan araçların kasko değerleri çok daha yüksek olur iken şehirlerin kalabalık olma oranı düştükçe değerleme düşer.

Kasko Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli yazımızda ilginizi çekebilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ