Kasko Hesaplaması Nasıl Yapılır

Kasko Hesaplaması Nasıl Yapılır

Araba almak günümüz koşullarında artık lüks bir ihtiyaç değildir. Bu nedenle gerek kredi gerekse birikmiş sermaye ile araba alınmaktadır. Alınan arabaların çoğu aktif olarak trafik de kullanılmaktadır. Trafik de kullanılan araçların sigortalanması yasal olarak zorunludur. Trafik sigortasının yapılması trafik de meydana gelen kazalarda karşı tarafın bütün zararları tazmin edilmektedir. Yasaların sigortayı zorunlu hale getirilmesinin en büyük nedeni de kişilerin hatalarından dolayı üçüncü kişilerin zarar görmesini engellemektir. Trafik sigortası ile zorunlu oran sigorta tarafından karşılanmaktadır. Ancak kişinin kendi zararları sigorta tarafından karşılanmamaktadır. Bu nedenle kişilerin kendi maddi ve manevi zararlarını tazmin edecek kaskolarını yaptırmaları gerekmektedir.

Araç Kaskosu Nedir?

Araç kaskosu, kişilerin sigorta tarafından karşılanmayan maddi zararlarını tazmin etmek üzere araç sahipleri tarafından yaptırılmaktadır. Araç kaskosu yaptırmanın herhangi bir yasal zorunluluğu bulunmamaktadır. Birey sadece tazmin edemeyeceği zararlardan kaçınmak için kasko yaptırmayı özgürce tercih etmektedir. Aracın herhangi bir sebeple hasara uğraması durumunda sigorta dışına çıkan zararlarla kasko ilgilenmektedir. Kasko yaptırmak için birçok seçenek bulunmaktadır. Yani kasko yaptırmak için bulunan şirketler çeşitli farklarla kasko önerileri sunmaktadır. Bireyler kendilerine ve araçlarına en uygun kaskoyu yaptırarak araçlarının garanti altına almış olacaktır. Özellikle trafiğin çok yoğun olduğu ülkemizde kasko yaptırmak bir gereklilik haline gelmiştir.

Araç Kaskosu Fiyatı Nasıl Hesaplanır

Araç kaskosu hesaplama işlemleri sigorta şirketleri tarafından yapılmaktadır. Genel olarak alınan bazı ölçüler ile kasko fiyatı hesaplanmaktadır. Kasko fiyatı hazırlanırken aracın markası ve yaşı son derece önemlidir. Kasko hesaplamaları şirketlerinin serbestçe yapılması söz konusu değildir. Bu nedenle Türkiye Sigortalar birliği tarafından kasko listesi yayımlanmaktadır. On beş yaşından büyük araçlar için farklı kriterler söz konusu olmaktadır. Aracın markasının, yaşının yanı sıra kasko özellikleri de fiyatları etkileyecektir. 15 yaşından büyük araçların kasko yapılırken kazaları ve aracın sürücüsü de araştırılmaktadır. Araç kaskosunun daha kolay hesaplanması için sigorta şirketlerinin internet siteleri kullanılabilmektedir. Aracın markası, yaşı ve modelinin girilmesi ile kasko fiyatı görülebilecektir. Bunun dışında ekstra korumaları gerektiren kaskolar da fiyat artmaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ