Kasko Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz

Kasko Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz

Kasko sigortası poliçe üzerinde yazan tüm durumları kapsar. Fakat bazı konular vardır ki kasko sigortası kapsamı dışında kalırlar. Bu konular nelerdir?

Kaskonun Ödeme Yapmadığı Durumlar

Kasko sigortası poliçeniz üzerinde yazan tüm konular dahilinde ortaya çıkan ve çıkabilecek sorunları kapsar. Fakat;

  • Kasko sigortası dahilindeki aracın kaza yapması, aracın sürücü hatası sebebi ile yanması vb. poliçe konusu durumun ortaya çıkması ve bu durumların ortaya çıkmasına sebep olan kişi sürücü değil ve aynı zamanda ehliyet sahibi olmayan bir kimse ise; poliçe devre dışı kalır ve kasko aracın gerekli masraflarını karşılamaz.
  • Aynı zamanda trafik kuralları gereğince araç kullanmak gerekir. Yani sürücü gereken alkol sınırının üzerine çıkmış bir halde araç kullanıyor ise; uyuşturucu madde almış ise; en net ve açık ifade ile kendi rızası ile birlikte ayırt etme gücünden yoksun kalmış ve bu durumda kaza yapmış, aracı poliçe konusu hasar durumuna sokmuş ise kasko sigortası ödemesi gereken miktarı ödemez.
  • Askeri müdahaleler, savaşlar, uluslar arası savaş konular kapsamı gibi konular var ise ve bu konular poliçe konusu araca poliçe konusu hasarlardan birini vermiş ise kasko gerekli ödemeyi yapmaktan geri kalabilir.
  • Lastik aşınması, lastik eskimesi gibi durumlar var iken araç sahibi uzun yola çıkmış, lastiklerin sorun çıkaracağı orta düzeyli zeka sahibi biri tarafından anlaşılabilecek durumda iken araç sahibi bu durumu görmezden gelerek aracı kullanmaya devam ediyor ve poliçe konusu bir hasarı ortaya çıkarıyor ise; kasko sigortası ödeme yapmak durumunda değildir. Ödeme durumundan kaçınabilir.
  • Araç sahibi aracı için gereken bakımı ve özeni göstermiyor ise; aracını bu bakımsızlık ve özensizlik hali ile kullanıyor ise; araç sahibi poliçe konusu bir hasar ile karşılaştığı durumda hasarın kasko sigortası tarafından karşılanmayacağını bilmelidir.
  • Kasko sigortası poliçesinde kayıtlı olan ruhsatın ağırlık halini aşan bir taşıma söz konusu olur ise; poliçe konusu kaza ve hasar durumunda araç sahibi ortaya çıka hasarı kendisi karşılamak zorunda kalır. Poliçe araç sahibine maksimum ağırlık kapsamını sunmuş fakat araç sahibi bu kapsamı yok saymış olduğu için kasko sigortasının ödeme yapmasını bekleyemez.
  • Son olarak ise; nükleer olaylar sebebi ile ortaya çıkan durumlar kasko sigortası kapsamı dışında kalır. Araç sahibi bu konu ile alakalı olarak kasko şirketinden herhangi bir ücret talep edemez.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ