Kasko Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kasko Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Trafik de araçların güven içinde kullanılabilmesi için bazı kriterlere dikkat etmek gerekir. Bu kriterlerin en önemlisi sürücülerin trafik kurallarına kesintisiz uymasıdır. Ancak her ne kadar trafik kurallarına sürücü tarafında uyulsa da başka bir sürücünün hatası yüzünden de trafik kazaları meydana gelebilmektedir. Meydana gelen kazaların birçoğu maddi ve manevi zararlar ile sonuçlanmaktadır. Bu kazaların en az zararla atlatılabilmesi için yasalarca trafik sigortası zorun hale getirilmiştir. Trafik sigortası dar kapsamlı bir korumadır. Ama üçüncü kişilerin zararlarını karşılamak açısından son derece faydalıdır. Kazanın meydana gelmesi ile hatalı tarafın sigortası karşı tarafında zararını ödemektedir. Sigorta da zararları araştırarak ödemektedir. Bireyin kendi zararları ise karşılanmaz bu aşamada da kasko devreye girmektedir.

Kaskonun Amacı Nedir?

Özellikle aracı yeni ve değerini korumakta olan bir araç ise kişiler kasko yaptırma eğilimi içindedir. Kaskonun en büyük amacı meydana gelen kazalarda kişilerin sigortasının karşılamadığı zararları karşılayabilmektir. Meydana gelen hasarın ödenmesi kasko anlaşmasında belirtilen kadar olacaktır. Kasko bir paket halinde tüketicilere sunulmaktadır. Kazalar, doğal afetler ve olağanüstü durumlardan meydana gelecek bütün zararlar kaskonun koruması altındadır. Araçların kaskolu olması meydana gelecek her türlü zarardan sürücüyü koruyacaktır. Bu nedenle en az zorunlu trafik sigortası kadar kaskolar da tercih edilmektedir.

Kaskonun Bilinmesi Gereken Ayrıntıları

Kasko hakkında araç sahipleri yeterince bilgi sahibi olmadıkları için bu hizmetlerden yeteri kadar faydalanamamaktadır. Kaskonun bilinmesi gereken özellikleri şunladır;

  • Kasko da bilinmesi gereken ne önemli noktalardan birisi kaskonun değil seçilen paketlerin fiyatlarının değişmesidir. Yani eklenilen özelliklere göre kasko poliçesinin fiyatları değişiklik göstermektedir.
  • Kaskolu araç rayiç bedeline kadar sigorta teminatı altındadır. Ancak zarara bu daha az olabilmektedir. Ama rayiç bedelin üstünde olamaz.
  • Kasko yapılırken belirtilen ana sigortanın dışında ek teminatlarda ek fiyat dahilinde poliçeye eklenebilecektir.
  • Kasko yapılırken hasar indiriminin söz konusu olabilmesi için araç ile kaza yapılmamış olması gerekir.
    Hasarsızlık indirimi ile yapılan poliçenin fiyatı önemli derece de düşmektedir. Bu nedenle sürücülerin araç kullanırken dikkatli davranması son derece önemlidir.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ