Kara Listeden Ne Zaman Silinirim?

Kara Listeden Ne Zaman Silinirim?

Kara liste pek çok insanın bankacılık işlemlerinde sıkıntı yaşadığı durumlar arasında yer almaktadır. Çünkü günümüzde borç kullanıp da ödeyemeyen insan sayısı oldukça fazladır. Dolayısıyla kara liste de bu durumda olan kişilerin bankalar tarafından kayıt altına alındığı platform olarak tanımlanmaktadır. Kara listeye giren kişilerin ilerleyen dönemlerde yapacakları bankacılık işlemlerinde sorunlar meydana gelebilmektedir. Bu nedenle listeye giren kişiler bu listeden adlarını sildirmek için yoğun bir çaba içerisine girmektedirler. Ancak kara listeden silinmek o kadar da kolay bir durum değildir ve uzun bir süreci kapsayabilmektedir. Bu nedenle ilk olarak kişilerin listeye girmemek için borçlarını zamanında ödemeleri ve kredi sicillerinin düzgün olması tavsiye edilmektedir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeden çıkmak için birtakım davranışların yerine getirilmesi gerekmektedir. Kara listeden çıkmak için birtakım davranışların yerine getirilmesi gerekmektedir. Öncelikli olarak piyasaya bulunan borçların kapatılması gerekmektedir. Çünkü borcu olmak ve bunu zamanında ödememek kara listeye girmeyi tetikleyici etki yaratmaktadır. Bu nedenle borcu olmayan kişiler kara listeden çıkmak için daha avantajlı konumda bulunmaktadır. Bunun haricinde kredi ve kredi kartı ödemelerinin düzenli bir biçimde yapılması kişilere fayda sağlamaktadır. Kara listeden silinmek isteyen kişilerin küçük tutarlarda kredi çekerek bunu zamanında ödemeleri de bazı kişiler tarafından tavsiye edilmektedir. Böylelikle kişinin krediyi zamanında ve düzenli biçimde ödeyeceği yönünde banka tarafından bir algı oluşma ihtimali bulunmaktadır.

Kara Listeden Nasıl Çıkabilirim?

Kara listeye girmiş olan kişiler Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınmaktadır. Kredi, kredi kartı ve benzeri bankacılık ürünlerine borcu olup da bunları ödemeyen kişilerin kara listeye girme ihtimalleri yüksek görülmektedir. Kara listeden silinmek için gerekli tüm işlemler yapıldıktan sonra silinme işleminin gerçekleşmesi için belli bir süre beklemek gerekmektedir. Bu süre genellikle beş yıl olarak bilinmektedir. Beş yıllık sürenin sonucunda listeden silinmek için uygun bulunan kişilerin sicillerinde düzeltme meydana gelebilmektedir. Kara listeye girmek kişilere çeşitli alanlarda olumsuz sonuçlar yaratmaktadır. Bunların başında kredi kartı başvurularından olumsuz cevap alma gibi durumlar görülebilmektedir.

Kara Listeden Kayıt Sildirmek

Kara listeden silinmek için yapılması gereken temel davranış geçmişe yönelik olarak bulunan bütün borçların ödenmesi olarak bilinmektedir. Öncelikle kişilerin mevcut borçlarının sıfır durumda olması gerekmektedir. Aksi bir durum söz konusu olduğu takdirde kara listeden çıkma ihtimali giderek düşük olmaktadır. Borçların tamamının bittiği tarihten itibaren merkez bankası beş yıllık süreyi kişilere tanımaktadır. Bu sürenin bitiminden itibaren kara listeden silinme işlemi gerçekleşmektedir. Listeden silindikten bir süre sonra bankacılık işlemlerinin düzene girmesi beklenmektedir. Kara listede olan kişiler için bankacılık ürünlerini kullanmak sıkıntılı olabilmektedir. Bu nedenle genel olarak kara listeye giren kişiler bir an önce listeden çıkmanın yollarını aramaktadırlar.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ