Kara Liste’de Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenebilirim

Kara Liste’de Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenebilirim

Artan ihtiyaçlar ve yeterli olmayan aylık gelirler doğrultusunda kullanılan kredilerin geri ödenmesi hususunda yaşanılan ve kişilerin doğal olarak zorlandığı aylık ödemeler yapılmadığı takdirde hukuksal işlem başlatılacaktır. Hukuksal işlemler bankaların belirlemiş olduğu bir avukat ile başlatılır ve kişilerin tarafına bildirilir. Hukuki işlemler başlatılan kişiler, Merkez Bankası kayıtları altında Kara Listeye alınırlar. Kara Liste’de olan kişiler kredi başvurusu sırasında değerlendirilmeye asla alınmazlar. Daha önceki borçlarından kaynaklanan Kara Liste durumu, kişilerin finansal sicilini bozmaktadır ve bankalar güvenebileceği kredi notu değerince kişilerin düşük puanları ile birlikte taleplerini olumsuz değerlendirirler. Kredi talebi ile başvuru yapan kişiler, red cevabı aldıktan sonra alternatif yollar aramaya başlarlar ve bankalar ile görüşmeler yaparak uygun şartlarda kredi nasıl alınır sorusunun cevabını ararlar.

Kara Liste’de olup olmadığını merak eden kişiler Merkez Bankası verileri yardımı ile sorgulayabilir ve Kara Liste durumlarını kontrol edebilirler. Ayrıca taraflarına hukuki bir belge ulaştığında bilmesi gerekmelidir ki Kara Liste’ye eklenmiş durumdadır. Kara Liste’den çıkmak için bireylerin öncelikle geçmiş borçlarını ödemeleri gerekmektedir. Eğer bireylerin geçmiş dönemlerde var olan borçlarını ödeyecek durumları yok ise, yapmaları gereken borçlu oldukları banka ile görüşme içerisinde olup borçlarını yapılandırmaya almak olacaktır. Bu durumda kişi borç konusunda bir rahatlama içerisine girecek ve borcunu en kısa sürede kapatacaktır.

Borcu kapattığı takdirde kredi notu yükselecek olan kişiler, bankalar üzerinden talep edecekleri banka kredileri için 5 yıl gibi bir ceza süresini de beklemek zorunda kalacaklardır. Bu süre Merkez Bankasının kesin olarak belirlediği yönetmelik içerisinde yer almaktadır. 5 yıl içerisinde kredi kullanamayacak, Kara Liste’de yer alan bireyler alternatif yollar aramak amacı ile farklı görüşmelere başvuracaktır. Bu farklı ve alternatif yollardan bir kaçı niteliği taşıyan kefil veya ipotek yoludur. Bankaya bir kefil sunarak veya kişinin kendi üzerine kayıtlı olan bir taşınamaz konutu bankaya ipotek ederek geçici sıkışıklığını gidermek amacı ile bankadan kredi kullanabilirler. 5 yıl içerisinde kredi notunu yukarıya taşıyan bireyler 5 yılın sonunda en uygun faiz oranları ile istedikleri bankadan kredi kullanabilecek konuma geleceklerdir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ