Kara Liste Nedir, Nasıl Kara Listeden Çıkılır?

Kara Liste Nedir, Nasıl Kara Listeden Çıkılır?

Kredi alanlar, kredi kartı kullananların sayısı oldukça fazladır. Ancak bir o kadar kişi de borç ödemeye çalışmakta, gecikmelerden kaynaklanan yasal takip sürecini ve hatta kara liste ile mücadele etmektedir. Borcun ödenmemesi ve hacizlik durumu ifade eden kara listeyi biraz daha açmakta yarar var.

Kara Liste Nedir?

Finans sektöründeki borç ödenmemesi nedeniyle yasal takip durumunun yaşanmasına işaret eder. Örneğin kredi borcu ödenmemiş biri için yasal takip süreci ile bu borç alınmaya çalışılır. Kredi notunun çok düşük olmasına neden olan kara liste daha birçok durumu etkileyebilmektedir. Kara listeye giren biri 5 yıl boyunca bu listede kalır.

Ne Kadar Süre Ödeme Yapmayan Kara Listeye Girer?

İlgili kanuna göre kredi veren kurumdan hizmet alan tüketiciler taksitleri ödemede sorun yaşadığı zaman banka, bu borcun iki seferde ödenmesi için talep hakkı verir. Ancak 30 gün içinde kullanılmayan bu hak, yani kredi ödemenin yapılmaması halinde yasal takip başlatma hakkı doğar. Yani banka önce borçlu kişiyi arar ve iki taksitli ödeme seçeneği sunar. Bunun olmaması halinde yasal süreç başlar. Toplamda 3 taksit ödemesi yapılmadığı zaman kara listeye alınmış olmaktadır. Ancak bu sürelere bazı kurumlar esneklik payı az olmakla beraber ek süre verebilmektedir.

Kara Listeden Çıkmak İçin Ne Gerekli?

Kara listedeki kişi 5 yıl içerisinde ciddi yeniden bankadan işlem yapma konusunda sıkıntı yayacağından bu durumu düzeltmesi önerilir. Kara listeden çıkmak için yapılması gerekenler şu şekildedir:

  • Öncelikle tüm borçların tamamen kapatılması gereklidir. Aksi halde finansal kurumlar yeni bir yardımda bulunmayacaktır.
  • Borçların kapanması yeterli olmaz, önceden yasal takibe düşüldüğünü kredi veren bankalar görebilir. Bu durumu gidermek içinse yapılması gereken kredi notunun yükseltilmesidir. Böylece kredi veren kuruma düzenli ödeme yapılabileceğinin gösterilmesi gerekir.
  • Takipteki borçlar kapatıldıktan sonra düşük limitli bir kredi kartı kullanılmaya başlanması önerilir. Çalıştığınız bankadan bunu temin edebilirsiniz. Diğerlerinde sorun çıkması muhtemeldir. Bu da olumsuz olursa, bazı bankaların kredi limiti kadar parayı bankada tutmanız şartıyla kredi kartı verdikleri bilinmektedir.
  • Bankalarla otomatik ödeme talimatı ile çalışmaya başladığınızda az da olsa kredi notuna olumlu yansıması olabilecektir. En azından düzenli olarak ödeme yaptığınızı gösteren bir belge gibidir. Bankada ödeme konusunda aktif görünmeniz olumlu yansıma bulabilir.

Kötü Sicili Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Kara liste ya da yasal takip durumu yaşayanların yeniden kredi çekmeleri zor olmakla beraber, bazı bankalar bazen kredi borcunun çok fazla olması durumunda tek bir yere borçlanacak şekilde kredi verilmesini ipotek gibi koşullarda sağlamaktadır. Bu durum geçmişte Ziraat Bankası’nda benzer bir şekilde yaşanmıştır. Banka, borç içinde olan kişilere, ipotek veya kefil gösterilmesi halinde tek bir yere borçlanmayı sağlayacak şekilde kredi verebilmektedir. Ancak kötü sicile kredi veren banka için durumun takip edilmesi tavsiye edilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ