İşsizlik Maaşı Başvurusu

İşsizlik Maaşı Başvurusu

İşsizlik maaşı; çalışamayanların, iş arıyor olmasına rağmen iş bulamayanların ve İŞKUR üzerinden gerekli evrak alımlarını yapmış olan kimselerin ancak sahip olabileceği bir maaş çeşididir. İşsizlik maaşı alımları ve başvuru şekilleri her geçen gün farkı modeller içerisinde karşımıza çıkmaktadır.

İşsizlik Sigortasına Başvuru Nasıl Yapılır?

İşsizlik sigortasına başvuruda bulunabilmek için mutlak suret ile SGK çalışanı olmuş olmak gerekir. Yani daha önce kayıtlı olarak çalışmakta iken herhangi bir kusursuz sebep dolayısı ile işsiz kalmış olan kimselerin ancak başvuru imkanı bulunmaktadır. Bu başvurunun bir zaman aşımı söz konusudur. Bu bağlamda en net ifade ile belirtelim ki; hizmet akdinin sonuna gelmiş kimsenin yani işsizin mutlaka 30 gün içerisinde İŞKUR üzerinden işsizlik maaşı ve işsizlik sigortası başvurusunda bulunması gerekir. Başvuruda bulunmuş olan tüm işsizlerin kesinlikle işsizlik maaşına ve işsizlik sigortasına tabi olacağı ile alakalı olarak herhangi bir durum söz konusu değildir.

Online Başvuru Hakkınız Var

İŞKUR üzerinden yapacağınız işsizlik maaşı ve işsizlik sigortası başvurusu için mutlaka İŞKUR ofislerine gitmenize gerek yoktur. İŞKUR resmi web sitesi üzerinden gerekli formları doldurmanız, sizler için belirtilen yerleri doldurmanız yeterlidir. Daha sonra İŞKUR danışmanları tarafından sizlere olumlu – olumsuz geri dönüş yapılacaktır. Belirtmekte fayda var ki; eğer İŞKUR ofislerine gitmeniz gereken bir durum söz konusu olur ise; İŞKUR sistemi üzerinden bu durum size bildirilecek ve randevu günü verilecektir.

Ne Kadar Süre İle İşsizlik Ödeneği Alınır?

İşsizlik ödeneği almaya hak kazanmış olan kimselerin iş bulana dek işsizlik ödeneğine dahil kalmaları durumu söz konusu değildir. Bu kimseler için İŞKUR tarafından ödenek almak süreleri belirlenmiştir. Bu süreler;

  • Öncelikle 900 gün boyunca sigortalı olarak kayıtlı bir biçimde çalışmış olan işsizlerin bu çalışmış oldukları sürenin fazla olması neticesinde işsizlik maaşı almaya hak kazandıkları süre; 240 gün olarak belirlenmiştir.
  • 1080 gün boyunca hizmet akdi sona ermeden evvel, sigortalı olarak çalışmış ve bu çalışma günlerini resmi evraklar ile beyan etmiş olan kimseler için belirlenmiş işsizlik maaşı 300 gün boyunca alınır.

900 gün – 1080 gün sigortalı olarak çalışmış olmasına rağmen işsizlik maaşı almaya hak kazanamayacak kimselerin var olduğunu tekrar belirtelim. Sizler; kanunda belirtilmiş olan şartları mutlaka taşıyor olmalısınız. Aksi halde, çalışma günlerinizi beyan etmeniz herhangi bir işe yaramayacaktır.

Kendi İsteği ile İş Bırakan Kişiler İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

İşsizlik maaşı alımı ile alakalı olarak bazı değişikliklerin düzenli bir biçimde yapılmaya devam edildiğini göz ardı etmemekte fayda vardır. Bu bağlamda; yeni düzenlemelerin içerisinde;

  • Sigortalı olarak çalışma günlerinin düşürülmesi,
  • Kişilerin kusurlu – kusursuz olmasına bakılmaksızın yapılan başvuruların değerlendirmeye alınması,
  • Kişilerin işsizlik maaşlarını alım sürelerinin arttırılması, gibi konular üzerinde durulmaktadır. Bu konularda olduğu gibi; istifa eden bir kimsenin işsizlik maaşı alabilmesi de gündeme gelmiş durumdadır.

Prime Göre İşsizlik Maaşı Verilmesi Nedir?

Yeni dönem için görüşülen işsizlik maaşı tasarılar içerisinde; prime göre işsizlik maaşı verilmesi konusu da vardır. Bu konuya göre; kişilerin daha önce sigortalı çalışmalarına bakılacak, çalışma süresince yatırılan primler, işsizlik maaşlarının hesaplanmasında ilk kademe olarak baz alınacaktır. Bu tasarı ile hedeflenen;

  • Özel sektör çalışanları içerisinde yüksek prim ile çalışan – çalışma kademesi yüksek olan kimselerin okuryazar oranlığına ve mesleğinin önemine göre yüksek düzeyde işsizlik maaşlarının verilebilir olmasının önünü açmaktır.
  • İşsizlik maaşları alımına dahil olabilmek adına prim ödemesi öncesinde mutlaka kişilerin işsizlikleri ile sorumlu olmaması gerekir.

İnternetten İşsizlik Maaşı ve İşsizlik Ödeneği Başvurusu yapmak için alttaki bağlantıya tıklayın

https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-basvurusu

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ