İşsizlik Maaşı Almak İçin Gerekli Evraklar

İşsizlik Maaşı Almak İçin Gerekli Evraklar

Ülkemiz açısından bakıldığında istihdam her ne kadar fazla olursa olsun bunun yanı sıra işten ayrılmalar da meydan gelmektedir. Bu durumda da ilk akla gelen konulardan biri işsizlik maaşı olmaktadır. İşsizlik maaşına tanım olarak bakıldığında belli bir süre için olmak üzere devletin işsiz olan kişilere yaptığı ödeme olarak bilinmektedir. Bu işsizlik ödeneğini alabilmek için birtakım şartların sağlanıyor olması gerekmektedir. Ödenek hakkında merak edilen soruların başında işsizlik maaşı nasıl alınır, işsizlik maaşı için gerekli evraklar nelerdir gibi sorular gelmektedir. İşinden çıkan her insanın bu konu hakkında bilgi sahibi olması ve detaylı bir araştırma yapması tavsiye edilmektedir.

İşsizlik Maaşı İle İlgili Merak Edilenler

İşsizlik maaşı alabilmek için kişinin işine son verilmesi, çalıştığı yerin kapanması ya da süreli iş akdinin süresinin dolması sonucu iş bırakılması gibi durumlarda işsizlik maaşı alınabilmektedir. İşten çıkarılmanın kabul edilebilmesi için geçerli bir nedenin bulunması gerekmektedir. Böylelikle belli bir süre verilen işsizlik maaşını almaya hak kazanmak mümkün hale gelebilmektedir. Bu sürenin ne kadar olacağı ise sigorta priminin ödendiği güne bağlı olarak değişmektedir. Örneğin üç yıl geriye dönük dokuz yüz gün prim ödenmişse sekiz ay boyunca işsizlik maaşından yararlanılabilmektedir. İşsizlik maaşından en az en altı ay en fazla ise on ay boyunca faydalanma olanağı bulunmaktadır.

İşsizlik Maaşı Alabilmek İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

İşsizlik maaşı almak isteyen kişilerin bazı evraklara sahip olarak başvuruda bulunması gerekmektedir. Bu evrakların başında üzerinde resim bulunan kimlik belgesi gelmektedir. Resimli kimlik belgesinin haricinde işten çıkarılan kişiler için işveren tarafından düzenlenmiş olan işten ayrılma belgesinin de bulunması gerekmektedir. Bu iki belge ile birlikte işsizlik maaşı almak için başvuruda bulunmak mümkün olmaktadır. İşsizlik maaşı alabilmek için işten çıkarılmış olmak gerektiğinden dolayı bunu ortaya koyan belgenin mutlaka bulunması önem taşımaktadır. Bu maaşı almak askere gitmek üzere işten ayrılan kişilere de tanınmıştır. Askerlik bitiminden itibaren otuz günlük süre içerisinden işsizlik maaşına başvuru yapılabilmektedir, bu kişiler işten yeni ayrılmış gibi kabul edilmektedirler.

İşsizlik Maaşı Nasıl Ve Kimler Tarafından Alınır?

İşsizlik maaşı alabilmek için sigortalı çalışan olmak yeterli koşul olarak görülmektedir. Askerlik ve evlilik durumlarında maaşın alınamayacağı söylenmektedir. Çalışan her kişinin işsizlik maaşını alma hakkı bulunmaktadır. Maaşı alabilmek için gerekli evrakların tamamlanmış olması önem taşımaktadır. Ancak maaş için önemli bir durum bulunmaktadır ki o da işten ayrıldıktan sonra geçen süredir. Yani işten ayrıldıktan sonra otuz günlük süre içerisinde işsizlik maaşı başvurunda bulunmak gerekmektedir. Başvuruda bulunmak için en yakın İŞKUR merkezine gitmek gerekir. Eğer belirtilen süre içerisinde işsizlik ödeneği başvurusu yapılmaz ise alınacak olan maaşın süresinde kısalma meydan gelmektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ