Uzmanından İş Nasıl Bulunur? İş Arayanlara Tavsiyeler

Uzmanından İş Nasıl Bulunur? İş Arayanlara Tavsiyeler

İnternetin yaygınlaşmasına paralel olarak tembellik de artmakta maalesef. Ayağımıza kadar gelen yemekler, ayakkabılar, elbiseler vs. bir yana artık insanlar tek tıkla fal bile baktırır oldu çağımızda. E haliyle iş aramak da artık internette moda oldu. Fakat şunu belirtelim ki, oturduğunuz yerden internet ile iş aramak başarılı bir sonuç elde etmenizi sağlamayacaktır. Bilgisayar veya telefon başında, uzanıp iş aramak sadece “iş arıyorum ama olmuyor işte” lafını tekrarlamanıza neden olur. Bu yazımız da iş arayanlara tavsiyeler niteliğinde altın fikirler bulacaksınız. Şimdi dışarı çıkma vakti, dilerseniz yazımızı okumaya yolda devam edebilirsiniz.

Unutmadan, saat kaç? İş arayan kimselerin geç kalktığına eminim. Öğlene doğru kalkıp, kahvenizi yudumlarken bilgisayar başında iş bulabileceğinizi mi sandınız? Örnekleri elbette vardır, bol referans ve çok iyi derecede bir üniversite mezunu değilseniz şimdilik o örnekleri duymazdan gelelim. Bugün, iş arayanlara tavsiyeler dediğimiz zaman okur istiyor ki, öyle bir tavsiye versin ki anında bir işe girebileyim. Keşke öyle bir gücüm olsa idi ama burada anlatılanlar da sizi harekete geçiremeyebilir. Bu biraz da, o kitapçıların raflarında gördüğünüz “nasıl zengin olunur işte size altın öğütler”  tarzı kitapları okuyup bir kenara fırlatmaya da dönüşebilir. Ama biz sizlere “kesin bilgi yayalım” demiyoruz, deneyimlerimizden ve gördüklerimizden yola çıkarak yanlışlarınızı minimize etmeye, nasıl iş bulunur, doğru iş arama teknikleri nasıl olmalıdır ve tarzı sorulara yaklaşım sağlıyoruz. Umarım faydalı oluruz ve güzel bir işe girmenize vesile oluruz.

Evet, ilk nasihatimizi almıştınız sanırız, dışarı çıkın. Şimdi dışarıda geçireceğiniz bir günün planını birlikte yapalım. Bakalım dışarıda neler olacak, bizi ne tehlikeler bekliyor, bölüm canavarlarını geçebilecek miyiz? 🙂

İşte sizlere iş arama yolunda geçirebileceğiniz günlük plan;

  • Öncelikle erken kalkıyoruz, en geç sabah 7’de kahvemizi içmiş hazır bir şekilde güne başlıyoruz.
  • Spor kıyafetlerimizi ve spor ayakkabımızı giyiyor yarım saatlik bir yürüyüş yapıyoruz.
  • Ufak bir kahvaltı yeterli, evden çıkmak için hazırız, saat 8 oldu sanırım.
  • Güzel, yeşillikler içinde bir parkta oturup, günlük yapacağımız adımları listeliyoruz.
  • Evet, amacımız günü zinde şekilde sürdürmek, üretken olduğumuzu vurgulamak. Dışardayız ve saat erken, çok vaktimiz var, ne yapıyoruz? Seminerler, network grupları, fuarlar, konferans konuşmaları ne varsa listemiz de oraya doğru yol alıyoruz. Kalabalığa karışmak, iş bulma potansiyelimizi yükselttiği gibi kendimizi de iyi hissettirecektir. Konuşmacıları dinlerken not alalım ve gruptaki kişiler ile de sohbetlerimizi değerlendirelim.
  • Akşama doğru eve geldiğimiz de yeni tanıştığımız arkadaşlarımız, bilgi edindiğimiz ortamlar ve elimizde en önemlisi güven olacak. Şimdi güzel bir kahveyi hak ettik. Kahvemiz yudumlarken bilgisayarımızı açıp iş ilanlarına bakabiliriz. Sabah 11 de kalkıp bilgisayar başına geçip iş aramak ile aynı şey mi sandınız? Miskinliği bırakın, kendinize güvenin, bilgi edinme sahalarını, çevrenizi genişletin. Her bitirdiğiniz seminer, kurs özgeçmişinize + olarak eklenecektir.
[Toplam:1    Ortalama:5/5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ