İnsan Kaynakları İşe Alım Süreçleri

İnsan Kaynakları İşe Alım Süreçleri

Gelişen teknoloji ve değişen şartlar sebebiyle, işverenlerin işe alım süreçlerindeki birçok aşama değişmiş gibi görünmekle birlikte; iş arama sürecindeki adayın tüm bu aşamaları başarıyla tamamlayabilmesinin formülü aslında hep aynıdır. Bu yazımızda, adayların başarıya ulaşması için gerekli kilit adımları inceleyeceğiz.

Kurumsallaşan İş Dünyasında İnsan Kaynakları

Ülkemizde son yıllara kadar hak ettiği değeri göremeyen İnsan Kaynakları fonksiyonu, firmaların çağa ayak uydurma arzusuyla birlikte eski yıllara göre son derece revaçtadır. Artık kurumsal ya da kurumsallaşmakta olan firmalar, özellikle işe alım süreçleri profesyonel bir akış için İnsan Kaynakları Departmanları aracılığıyla yürütmektedirler.

İşe Alımda Uzayan Aşamalar

İnsan Kaynakları profesyonelleri de en doğru adaya ulaşabilmek amacıyla, işe alım süreçlerinde farklılaştırmalara gitmekte; hatta adaylar açısından bakıldığında süreci belki de biraz “uzatmakta” ve “zorlaştırmaktadır”.

Uzun ve meşakkatli süreçler bazı iş arayan adayları korkutmakta; envanter, sınav, sunum, grup mülakatı, vaka çalışması gibi aşamalar kimi adayların kendiliğinden süreçten uzaklaşmasına sebep olmaktadır.

Adayın Kendisini Nasıl İfade Ettiğinin Önemi

Burada özellikle adaylar tarafından unutulmaması gereken husus şudur: süreçler değişir ancak aslında aranan hep aynıdır. O da adayın firmaya kendisini nasıl sunduğu ve ifade ettiğidir.

Hayatın içerisinden bir örnek verelim. Markete gittiğimizde almak istediğimiz ürünün rafta durduğunu düşünelim. Bir marka ürünü şık bir şekilde ambalajlarken, farklı bir marka aynı ürünü yırtık ve nahoş görünümdeki bir pakette satışa sunmuş olsun. Hangisini tercih ederdiniz?

Aslında işe alım süreçlerinin aday açısından kilit olarak tanımlanabilecek başarı faktörü de tam olarak budur. Fakat burada önemli olan, ambalajın içinin de en az dışı kadar güzel olmasıdır.

Niteliklere Uygun İş Seçimi

Mutlaka herkes için uygun bir iş vardır. Niteliklerimize uygun olmayan bir işe kabul edilmek için kendimizi işverene olduğumuzdan farklı tanıtarak işe girmemiz halinde, sürecin devamı hem işveren hem de çalışan için olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Bu sebeple yapmamız gereken, sahip olduğumuz potansiyeli ve nitelikleri olduğu gibi; yanıltıcı ve yanlış bilgi aktarmadan sunmaktır. “Kendimizi nasıl sunduğumuz önemlidir” derken asıl kast edilen budur.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ