İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç kredisi, gündelik telaşların, gündelik nakit sıkıntılarının giderilmesi üzerinde tasarlanmış düşük miktarlı, düşük vade seçenekli bir kredi kalemidir.

İhtiyaç kredisi almak isteyen banka müşterilerinin illa ki banka şubelerine gitmelerine gerek yoktur. Günümüz teknolojik koşulları sayesinde ihtiyaç kredileri; internet bankacılığı, telefon bankacılığı yöntemleri ile dahi çekilebilmektedir.

İhtiyaç Kredisi Almanın Şartları Nelerdir?

İhtiyaç kredisi çekmek isteyen banka müşterilerinin mutlaka sağlamaları gereken şartlar vardır. İlk olarak her birey ihtiyaç kredisi alan kimse kapsamına girebilmek için; kredi notunu yüksek tutmalı, kredi kartı kullanıcısı ise dönem ödemelerini zamanında yatırmalı, kara liste içerisinde yer almıyor olmalı ve kredi sicili temiz olmalıdır. Bu şartların aranma nedeni; düşük miktar olsa dahi bankaların vermiş oldukları kredi kapsamında kendilerine güven altına almak istemeleridir.

İhtiyaç Kredisi Alabilmenin Genel Şartları

Kanuni şartlar göz önüne alındığı zaman ihtiyaç kredisi kapsamından yararlanabilmek için alıcıların mutlaka on sekiz yaşını doldurmuş olmaları gerekir. Fakat bankalar ihtiyaç kredisi kapsamında bu yaş sınırını en üst limite kadar yükseltmiş olup; 20 olarak belirlenmiştir.

  • İhtiyaç kredisi kapsamından yararlanabilmek için SSK ödemelerinin mutlaka son çalışma yeri için üç aylık bir süreye tamamlanmış olması gerekir.
  • Vergi levhası geçerli olan bireyler için ise; vergi durumlarının ve kar yedeklerinin mutlaka kar durumunda olması beklenir.
  • Eksi mali şartlar taşıyan hiçbir birey ihtiyaç kredisi kapsamından yararlanamaz.
  • Herhangi bir banka ile yasal takip ilişkisi içerisine girmiş olmanız, ihtiyaç kredisi çekmeniz için engeldir. Mutlaka kredi başvuru anında ve öncesinde kredi sicilinizin temiz olması gerekir.
  • Herhangi bir ipotek gösterimi söz konusu değil ise; evli çiftlerin bireysel kredi çekebilmeleri söz konusudur. Fakat ipotekli ve ortak mal durumlarında eşin rızası ve izni gereklidir.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ