İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalar

İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalar

Bankadan kredi çekmek için birçok kriter mevcutken bu kriterlerden en önemlisi elbette kredi notu olmaktadır. Kredi notunuzun yüksek olması kredi almanızı oldukça kolaylaştırırken düşük olması halinde ise almanız oldukça zordur. Kredi notunuzu belirleyen önceki dönem kredi kartı borcunuzun veya borçlarınızda ödemeye karşı gösterdiğiniz tutum veye kredi çekmiş aylık taksitlerinize gösterdiğiniz tutum ve titizlik önemli olmaktadır. Diyelim ki kredi kartınızın son dönem borcunu veya çektiğiniz krediyi belirli bir süre ödemediğiniz için icralık oldunuz. Bu kredi notunuzu oldukça düşürecektir ve bu durumda kredi onayı almanız neredeyse imkansız hale gelecektir. İcralık olan kişiler kredi çekebilir mi sorusunun cevabını neden icralık duruma düştüğü belirlemektedir.

Hangi Bankalar Tercih Edilmelidir ?

Eğer ki icralık olma sebebiniz aylarca ödemediğini kredi kartı borcu veya çektiğiniz kredi taksitleri ise bu nedenle bankaya başvurduğunuz krediden onay almanız neredeyse imkansızdır. Çünkü bu bir nevi bankanın size güvenmemesidir. Fakat başka sebeplerden dolayı örneğin telefon, elektrik, su, mağaza, telekom, doğalgaz, internet gibi ihtiyaç olan borçlar yüzünden girdiğiniz icra durumundan bankadan kredi çekerek kurtulabilirsiniz. Banka bu konuda size destek sağlayacaktır. Yani bankayla girdiğiniz icradan dolayı başka bir bankaya veya aynı bankadan kredi onayı almanız gerçekten oldukça zor bir işlemken diğer borçlar yüzünden girdiğiniz icra durumu için onay olmanız buna nazaran daha kolaydır. Çünkü bu tür icralarınız kredi notunuza yansımamaktadır ve ihtiyaç kredisi çekerek bu borcu kapatma şansınız bulunmaktadır. Yani bankalara olan düzenli ödemeleriniz ile banka sizin her maddi sıkıntınızda yanınızda olmaktadır.

Banka’da İcralık Olanların Değerlendirilmesi

Bankaya olan borcunuz yüzünden girdiğiniz icra durumunda eğer banka hakkınızda yasal işlem başlatarak sizin bu icra durumunuzu sicilinize işlediğinde bu durumda neredeyse tüm bankalardan kredi çekmeniz zorlaşacaktır. Verilen kaynaklara göre böyle bir durumda kredi verebilecek bankalar kredi faiz oranları yüksek olan bankalar bulunmaktadır. Bu bankalar yüksek faizlere sahip olsa da sizi bu durumdan çıkartabilmeleri oldukça kolay olmaktadır. Kara liste, kötü sicil, kara sicil gibi terimlerle yargılanmamak için bu bankalar çözüm yolu olarak kullanılmaktadır.Kara liste bir nevi icralık duruma düşmeniz demektir. Aylık ödenmeyen kredi taksitleri, borçlarınızın aylık gelir düzeyini aşması gibi birçok durumda bu listeye düşebilirsiniz.

Kötü sicil kredi notu düşük olan bireylerden, kara sicil artık tüm bankalar tarafından kredi verilemez olan kişi olmuştur. Bu kişilerin maaşlarına dahi icra gelmiştir ve hiçbir banka bu bireylere kredi vermemektedir. Bu nedenle kötü sicil ve kara sicil birbirinden ayrılmaktadır. Kötü sicil kara listeye düşen bireylerdir ve bu listeden bireyler 5 sene içerisinde yaptıkları düzenli ödemeyle çıkabilmektedir. Bu bireylere kredi verilebilir ancak kefil ve ipotek şartı konulmaktadır. Kefil olabilecek kişilerin sabit bir aylık gelir alan kişiler olması istenmektedir ve konulacak ipotek ile banka kendini garantiye almaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ