Hibe Kredi Kimlere Verilir?

Hibe Kredi Kimlere Verilir?

Gerekli ihtiyaçların karşılanması ve yatırım yapılması nedenleriyle kredi talepleri son yıllarda oldukça artış göstermiştir. Kredi ihtiyacının artması ile birlikte bankalar farklı şartlar ve krediler geliştirmektedir. Yani herkesin talebine ve ihtiyacına uygun kredi imkanları bulunmaktadır. Kredi alma ihtiyacı bir yana kredilerin ödenmesinin planı da oldukça önemlidir. Tüm bunlardan uzak kalmak isteyen kredi sahipleri hibe kredi konusunda detaylı araştırma yapmalıdır.

Hibe Kredi Nedir?

Kredi almak isteyenlerin genellikle ilk tercihleri bankalardır. Kredi veren çok fazla banka bulunmaktadır. Ancak kredi almak için gerekli şartların sağlanması kısmını ve faiz ödemelerini de unutmamak gerekir. Bu nedenle kredi almak her zaman çekici bir yol değildir. Kredinin bu, yükünden kurtulmak isteyenlerin tercih ettiği ve şansını denediği yollardan birisi de hibe kredisidir. Hibe kredisi KOSGEB tarafından uzun yıllardır uygulanan bir uygulamadır. Ama çoğu kişinin hibe kredisi hakkında herhangi bir fikri yoktur. Hibe kredisi gerekli şartları sağlayan kişilere verilen karşılığı olmayan kredilerdir. Karşılığı olmayan bu kredileri almak için gerekli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Hibe Kredisi Alabilmenin Şartları Nelerdir?

Hibe kredisi alabilmek için bu konu ile ilgili fikir sahibi olmak gerekir. Hibe kredisi veren KOSGEB bu konuda belli şartların yerine getirilmesini istemektedir. KOSGEB’e hibe başvurusunda bulunan kişilerden girişimcilik için kurslara girmesi istenmektedir. KOSGEB bünyesinde düzenlenen kursların sonrasında girişimcilik sertifikası verilmektedir. Bu sertifikayı alan kişiler daha sonra hibe için başvuru yapabilecektir. Ancak hibe kredisi almak isteyenler için proje şartı getirilmiştir. Yani yapılacak iş için başarılı bir proje sunulması gerekir. Eğer proje beğenilirse hibe için aday olabilmek mümkündür.

Kimler Hibe Kredisi Alabilir?

Hibe kredisi almak herhangi bir sınırlandırma söz konusu değildir. Ancak ev hanımlarının girişimcilik için proje hazırlaması ve iş hayatına atılması hibe alabilmek için geçerli bir nedendir. KOBİ’ler de hibe alabilmek için KOSGEB’e başvurabilirler. Ekonomiye katkı sağlanması düşünülen ve hazırlanan proje ile birlikte girişimciliği ön plana çıkan kişiler hibeyle desteklenmektedir. Özellikle KOBİ’ler hibe kredisini tercih etmektedir. İş kurmak ve işini geliştirmek isteyen KOBİ’ler hibe kredisinden faydalanabilecektir.

Bankalar Hibe Kredisi Verir Mi?

Bankalar kar amacı ile kurulan finansal kuruluşlardır. Yani karşılıklı ve faizle iş yapan kuruluşlardır. Bu nedenle verilen krediler faizi ile birlikte geri ödenmektedir. Ancak devlet destekli bazı bankalar da KOBİ’leri, çiftçileri ve girişimcileri desteklemek amacıyla hibe kredisi verebilmektedir. Bu durum oldukça kısıtlıdır ve özel sebepler gerektirmektedir. Bankalar bazı durumlarda da daha az faizler veya faizsiz kredi imkanı da sunabilmektedir. Hibe kredi alabilmek için en önemli ayrıntı kesinlikle desteklenebilir bir projenin olmasıdır. Desteklenebilir bir proje ile kısa süre için hibe kredisi bulunabilecektir. Bu konuda yardımcı olacak danışmanlarda bulunmaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ