Hibe Kredi Alınabilecek Projeler

Hibe Kredi Alınabilecek Projeler

Çalışma hayatı içerisinde olanlar yahut da çalışma hayatı içerisine yeni atılacak olanlar için bir ön finansman mutlaka gereklidir. Bu hususta; hibe kredileri, müteşebbis destekleri, iş yeri açma kredileri, çeşitli alanlar için sunulan devlet destekli kredi çeşitleri bulunmaktadır. Bir girişimci için en önemlisi; alınacak kredi türünün çeşitli yüzdeler içerisinde hibe barındırıyor olmasıdır. Peki, hangi tarzda projeler için hibe kredileri alınabilir ve hibe kredilerini alabilmek için gerekli olan projelerin kapsamları nelerdir? Makalemizde konunun en geniş çerçeve ile işlendiğinden emin olabilirsiniz.

Hibe Kredi Nedir, Nasıl Alınabilir?

Hibe, esas itibari ile ihtiyaç sahibi kimselerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek aracıların sunulmasını ve bu aracıların sunulması karşılığında herhangi bir bedelin talep edilmemesini ifade etmektedir. Hibe kredileri; çeşitli alanlarda girişimcilik yapan kimselerin finansman kapsamında ihtiyaç duydukları likidite sıkıntısını giderir. Ülkemizde hibe destekli kredi imkanını sunmakta olan yalnızca KOSGEB’dir. KOSGEB; devlet desteklidir ve KOSGEB üzerinden hibe kredisi alınabilmesi için mutlaka başvuru, proje çizimi, proje çizimi onayı; adımlarının tamamlanmış olması gerekmektedir. Hibeli yani belirli bir yüzdesi geri ödemesiz yahut da tamamı geri ödemesiz kredileri devletin neden sunduğu hususuna da bir açıklık getirelim. Devlet yurt içerisinde; girişimcilerin faaliyetlerini arttırmak ve dolaylı olarak GSYİH desteğini maksimum seviyelere çıkarmak adına emek sarf eder. Ancak bu emeğinin boşa gitmemesi amacı ile girişimcilerin ne tarz işler ile uğraştığını yahut da ne tarz işler ile uğraşacağını bir proje yardımı ile seyreder. Ancak geleceği parlak, hayali olmayan projeleri hibe kapsamında onaylar ve projeye bağlı kalmak sureti ile hibe imkanından faydalanılabilmesini sağlar.

Hibe Projesi Nedir?

Hibe projesi; KOSGEB proje kabul kapsamında yer alan konulardan herhangi birinden oluşmak kaydı ile hazırlanması gereken; verilecek hibenin kullanım alanını temsil eder. Her girişimci kendi alanı ile alakalı olarak projeler yazabilir ancak KOSGEB her projeye hibe kapsamında yer vermez. Mutlaka belirli üst düzey standartların ve yenilik doğurucu, gelir sağlayıcı işlemlerin olmasını arar.

KOSGEB Girişimcilik Eğitimi Nedir?

KOSGEB hibe kredi programlarından yararlanabilmek için mutlaka yaşamakta olduğunuz KOSGEB ofislerine bireysel başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Aynı zamanda her girişimcinin teorik bilgiye sahip olmaması ve proje yazma aşamalarının anlatılması amacı ile 70 saatlik bir uygulamalı girişimcilik dersi verilmektedir. 70 saatlik bir girişimcilik dersinin maksimum 15 gün sürebileceğini de ek olarak belirtmiş olalım.

Verilen 70 saatlik uygulamalı girişimcilik dersinin ardından bir sınav yapılır. Yapılan sınav sonrasında ancak başarılı olan girişimcilerin sertifika alabilmeleri mümkün olmaktadır.

Hangi Alanlarda Hibe Vardır?

KOSGEB girişimcilik hibe destekli kredi çeşitlerinin verilmekte olduğu alanlar;

  • Yatırım teşvik alanları,
  • Eğitimde yatırım teşvik girişimcilik programları,
  • Sağlık turizmi alanları girişimcilik programları,
  • Madencilik yatırım teşvik modelleri, şeklinde sayılabilecek yeni alanlar vardır. Bunun haricinde alışagelmiş girişimcilik modelleri ve sistemleri de uygun bir projenin hazırlanması halinde hibe programlarına dahil edilmektedir.

KOSGEB, girişimcileri için sunmuş olduğu yüzdeli hibe kredi modellerini faizsiz olarak modellemiştir. Yani; yüzde yirmisi hibeli olan bir kredi aldı iseniz; geri kalan yüzde seksenlik kısım yalnızca ana para üzerinden geri ödenecektir. Faiz uygulaması söz konusu değildir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ