Hibe Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Hibe Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet, son zamanlarda kırmızı etin fiyatının giderek artması ve kırmızı et ithalinin fazlalaşması sonucunda yeni çözümler aramaya başladı.

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı GAP projesi kapsamında, hayvancılığı güçlendirmek ve kırmızı et ithalini azaltmak için çalışmalar yapmaya başladı. 2009 yılında hayata geçirilen bu proje kapsamında %30 ve %40 arasında hibe desteği uygulanmaktadır. Projenin kapsamı DAP (güneydoğu Anadolu projesi) ile genişletilmiştir.

Proje kapsamında, %30 inşaat, %40 damızlık gebe düve, süt sağma makineleri ve soğutma üniteleri için hibe desteği verilmektedir.

Bu projelerin amacı, kalitenin artması, üretimin çoğalması, gelişmişlik faklılıklarının aza inmesi ve büyük baş hayvancılığın artmasıyla süt üretimin artması diyebiliriz.

Bu yüzden buna teşvik kredisi de diyebiliriz. Devlet dış ticaret açığını kapatmak için esnafa ve firmalara bazı durumlarda hibe sağlayarak ülke içi üretimi arttırıp, kalkınmayı sağlamaktadır.

Hibe Hayvancılık Kredisini Hangi Şehirler Alacak?

GAP ve DAP kapsamında, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından geliştirilen projeye göre hibe hayvancılık kredisi alacak şehirler şunlardır:

  • GAP Projesindeki İller: Gaziantep, Şanlıurfa, Siirt, Diyarbakır, Batman, Adıyaman, Şırnak ve Kilis olarak belirlenmiştir.
  • DAP Projesindeki İller: Muş, Bitlis, Kars, Van, Bayburt, Tunceli, Hakkari, Ardahan, Bingöl, Elazığ, Malatya, Gümüşhane ve Iğdır olarak belirlenmiştir.

Hibe Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Her ayın 1’i ile 15’i arasında Bakanlık İl Müdürlüklerine hibe kredisi başvurusu yapılabilmektedir. Bu desteğe uygun görülmeniz için 300 baş limitini aşmamanız gerekmektedir.

Hibe desteği alabilmeniz için alt sınır ise 50 baş olarak belirlenmiştir.

Hibe kredi kimlere verilir? Başlıklı yazımızı okudunuz mu?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ