Hayat Sigortası Nedir?

Hayat Sigortası Nedir?

Hayat sigortası, kişilerin hayatlarını kaybetmesi durumunda yakınlarının geçimlerini sağlayabilmesi amacı ile yapılan bir sigortadır. Aynı zamanda da hayat sigortası kişilerin hayatlarını güvence altına alabilmeleri için gerekli görülmüştür. Çünkü yaşlılık zamanların da kişilerin hayat standartlarını korumaya ihtiyaçları vardır. Hayat sigortaları kişinin istediği boyutlarda çeşitlenmektedir. Bu sigorta türü belli dönemler de primler ödenerek süresi doldurulmaktadır. Sigorta sözleşmesi yapan kişiler yaptırdıkları hayat sigortasının bütün şartlarını kendileri belirleyebilecektir. Ancak sigortayı yaptırdıkları kurumunda şartlarını kabul etmeleri gerekir. Çünkü bu sigorta kurumlara önemli gelirler sağlamaktadır. Durum böyle olunca da sözleşmenin yapılacağı kurumun doğru seçilmesi bir zorunluluk olmaktadır. Hayat sigortası yaptırmak isteyen kişiler bankalardan veya sigorta kurumlarından yararlanabilirler.

Hayat Sigortasının Alanları Nelerdir

Hayat sigortasının esasları belirlenirken sözleşmenin her iki tarafının da istekleri dikkate alınmaktadır. Ancak bu hizmeti sunan kurumların şartları değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak hayat sigortalarının kapsamında kaza, hastalık, işsizlik, yaşlılık ve ölüm gibi durumlar vardır. Hayat sigortası yaptırmak isteyen kişi bunların hepsini isteyebileceği gibi belli başlı alanlarda da sigortalanmak isteyebilecektir. Bu durum tamamen müşteriye kalmıştır. Hatta bazen paket olarak sunulan hayat sigortaları da mevcuttur. Bu nedenler en uygun primli ve hakları geniş olan sigortaların tercih edilmesi daha cazip olacaktır.

Hayat Sigortası Neden Yapılmalıdır?

Hayat sigortalarının yapılması aslında bir gerekliliktir. Çünkü hayat insanı bilmediği durumlara sürükleyebilecek bir olgudur.

Bunun bilincinde olan kişiler hayat sigortasını yaptırmaktadır. Hayat sigortası yaptırmak için ikna edici nedenler şunlardır;

  • Bireylerin başına gelen herhangi bir sakatlık durumlarında hayatlarını aynı standartlarda sürdürmesini sağlayacaktır.
  • Kişilerin vefat etmesi durumdan yakınlarının mağdur olmaması için oldukça gereklidir. Netice de miras bırakılacak parasal bir gelir kaynağı olacaktır.
  • Yaptığınız sözleşme kaza kapsamının da içeriyorsa yüksek masraflı kazalarda tedavi masrafları altında ezilmeyi ortadan kaldıracaktır.
  • Kişinin yaşlılık zamanında hayat standartlarını düşürmeden yaşamasını da sağlayacaktır.

Hayat Sigortasının Dışında Kalan Haller

Aşağıda ki durumlar genellikle hayat sigortasının dışında kalmaktadır. Bu nedenle yapılan sözleşmeler detaylı olarak okumalısınız ve haklarınızı tam olarak bilmeniz gerekir.

  • Sigortalı kişi sigorta kapsamı dışında olmaksızın hava yolları nedeni ile meydana gelen ölümlerde ölüm tazminatından yoksun bırakılmaktadır.
  • Kişinin intihar etmesi halinde sigorta kurumu ölüm tazminatı ödemez.
  • Sigortanın getirilerinden faydalanacak olan kimse sigortalı kişiyi öldürürse her türlü hakkında mahrum kalır.
  • Sözleşmede belirmediği sürece savaş esnasında ölen kişiler için ölüm tazminatı ödenmez.

Bu şartlar dışında sözleşmede bulunan her durum için kişi ölüm tazminatı alacaktır. Hayat sigortası yaptırmak bir çeşit yaşlılık güvencesidir. Çünkü bir süre sonra yatırdığınız prim tutarında aylık geliriniz söz konusu olacaktır. Hayatını ve sevdiklerini önemseyen ve gelirlerinin müsait olduğunu düşünen herkes hayat sigortası yapmalıdır. Hayat sigortasını istediğiniz şekillerde ve şartlarda yapabileceksiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ