Hala ve Teyze Maaşı Gündemde

Hala ve Teyze Maaşı Gündemde

Bildiğiniz üzere hükümet tarafından kadın çalışan istihdamının arttırılmasına yönelik daha önceden torun maaşı adı ile büyükanne maaşı uygulaması hayata geçirilmişti. Çalışan annenin çocuk nedeni ile işten çıkması ı engellemek, iş hayatında kadın sayısını arttırmak ve çocuk nedeni ile çalışmayan anne sayısının artmasının önüne geçmek üzere hükümet kanadından yeni bir uygulamanın sinyalleri verildi. Gündemi  hala ve teyzelere de maaş verilebileceğine dair haberler meşgul etmekte. Tabi henüz bu haber taslak şeklinde mecliste bekletiliyor, yasalaşması durumunda büyükannelerden sonra hala ve teyzelere de yeğen maaşı adı altında yardım edilecek.

Torun Maaşı 425 TL Büyükannelere Dağıtılmaya Başlandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından öncelikle pilot illerde uygulanmaya başlayan büyükanne maaşı büyük ilgi görmüş ve ödemelere de başlanmıştı. Bu kapsamda kadın istihdamına yönelik verilen büyükanne maaşı, çalışan annenin 3 yaşına kadar olan çocukları için büyükanne maaşı verilmeye başlandı. Pilot iller arasında İstanbul, Ankara, Konya, İzmir, Kayseri, Tekirdağ, Sakarya ve Antalya bulunmakta, torun bakma maaşı olarak 425 TL maaş verilmeye devam ediyor.

yeğen ücreti

Yeğen Bakan Hala ve Teyze İçin Yeğen Maaşı

Çalışan annelere destek amacı ile hükümet tarafından verilen büyükanne maaşı bir anlamda çocuklara bakacak büyükannesi olmayan veya olsa bile bakamayacak durumda olan büyükannelerden dolayı aslında eksik kalmıştı. Hükümet de bu eksikliği fark etmiş olacak ki, çalışan annenin 3 yaşına kadar olan çocuklarına bakan hala ve teyzelere de bakım parası diğer adı ile yeğen parası vermeyi gündeme taşıdı. Büyükanne maaşının gündeme geldiği günlerde yapılan başvurular sırasında Çalışma Bakanlığına da bu konuda bir çok müracaatta bulunulmuş ve büyükannesi olmayan veya hasta olan, çocuk bakamayacak durumda olanlar için teyze maaşı yada hala maaşı hakkında fikirler sunulmuştu. Bu fikirler ışığında Çalışma Bakanlığı da hemen başvuru kapsamını genişletmeye yönelik çalışmalara başladı. Bakanlık çalışmalarını tamamlar ve yasalaşır ise teyze ve halalara yeğen ücreti verilecek. Önümüzde ki günler içerisinde açıklanması beklenen proje için şu anda herhangi bir gelişme bulunmamakta.

3 Yaşa Kadar Teyze Maaşı

Herhangi bir kurumda sigortalı olarak çalışan annenin çocuklarına bakan büyükanne ve teyzeler aylık 425 TL maaş almaktadır. Bakılan çocuk 3 yaşını geçince maaş verilmemektedir. Böylelikle hem çalışan annenin gözü arkada kalmamış olmakta hem de büyükanne ve teyze, halalar emeklerinin karşılığını almış olmaktalar. Tabi şu an itibari ile söz konusu durum büyükanneler için geçerli, teyze ve halalar biraz beklemek zorundalar.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ