Genel Sağlık Prim Sigortası Nedir?

Genel Sağlık Prim Sigortası Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu sigorta belirli kriterdeki vatandaşların sağlık ihtiyaçlarını güvence altına almak istemektedir. Bu sağlık sigortası 2012 yılında açılan bir sistemdir. Yaşlı olanlar, dul olanlar, yetim aylığı alamayanla gibi kişileri kapsar. Herhangi bir sağlık güvencesi olmayan kişilerin ailesinin sağlık hizmetlerinden yararlanmak için kurulan bir sistemdir. Bu sistemden yaralanmak için bazı şartlar gerekiyor. On sekiz yaşını dolmuş olanlar ise yüksek öğrenim görmesi durumunda evli olmaması durumunda bu sistemden yararlanabilirler. Üniversite okuyan öğrenciler için bu durumda devlet 25 yaşını dikkate alırlar.

Peki, Bu Sistemden Kimler Faydalanamazlar?

  • Yabancı ülkede sosyal sigortaya tabi tutulanlar,
  • Yerleşim yeri yurt dışında gösterenler,
  • Hükümü olan ya da tutuklu olanlar,
  • Türkiye’ de bir yıldan kısa süreyle yerleşik olanlar,

Gibi kişiler bu sistemden faydalanamazlar.

Genel Sağlık Sigortası Yapanlar Ne Kadar Prim Öderler?

  • Kişini aylık gelirine bakılır eğer aylık geliri 295 TL den az ise bu devlet tarafından ödenir.
  • Aylık geliri brüt asgari ücretin üçte biri (295 TL) ile brüt asgari ücret (886,5 TL) arasında olanlar, 35,4 TL prim ödeyecekler.
  • Aylık geliri asgari ücret ile asgari ücretin iki katı arasında olanlar 106,38 TL prim ödeyecekler.
  • Aylık gelirin asgari ücretin daha fazla olanlar 212,76 TL tutarında prim ödeyecekler.

Genel Sağlık Sigortası borcunu internetten bakabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumunun internet sitesine girilerek detayları görebilirsiniz. Bu sitede işlemlerinin yapılabilmesi için ilk önce, sorgu türü yazan bölümde diğer ödemeler, sorgu tipi yazan bölümde ise GSS PRİM‘e tıklayarak öğrenebilirsiniz. Eğer borcunuz çıkar ise ödeme zamanını geciktirmeye dikkat etmeliyiz eğer geç ödersek gecikme zammı ile beraber öderiz. Günümüzde çalışmayan kişiler için gayet güzel bir sistemdir. Sağlık sorunu olduğu zaman devlet yardım ediyor ve ailesi de bu sistemden faydalanabiliyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ