Genç Çiftçi Desteği

Genç Çiftçi Desteği

Kırsal kalkınma ve kırsal alanlarda gerçekleştirilen tarımsal faaliyetlerin, hayvancılıkların ilerlemesini sağlama kapsamında tarım bakanlığı çatısı altında, devlet destekli kredi imkanları sunulmaktadır. Bu tarımsal krediler, çiftçi kredileri genel itibari ile tüm işlevsel kimselerin faydalanabileceği ölçütlerde tasarlanmaktadır. Fakat genç çiftçi desteği genel olarak gençlerin baz alındığı ve yeni nesil kapsamında tarımsal faaliyetlere, hayvancılığa merak salmış, bu alanlar içerisinde çalışmaya gönüllü olan kimselerin heveslerine destek olmak, işlerini büyütmelerini sağlamak maksatlı olarak sunulmaktadır. Genç çiftçi desteği ile alakalı olarak her ayrıntıyı makalemizde bulabilirsiniz.

Genç Çiftçi Desteğini Uygulayan Ve Yürüten Kimdir?

Tarım bakanlığı adına; yani genel çerçeve de tüm işlemleri gerçekleştiren tarım bakanlığıdır ki, yüksek planlama kurulu oylaması ile sonuçlanmış olan ulusal kırsal kalkınma stratejisi yürütmektedir.

Genç Çiftçi Desteğine Başvuru Nasıl Olur?

Hibe başvurusunda bulunabilmek için ilgili bakanlığın resmi web sitesi üzerinden konu ile alakalı olarak sunulmuş olan tüm ekleri, dosyaları ve gerekli evrakları doldurmuş olmak gerekir. Genç çiftçilerin aynı zamanda başvuruda bulunan kimsenin adı – soyadı ile hibe alabilmek adına gerekli projeyi yazacak olan kimsenin ad – soy ad bilgilerinin aynı, tutarlı olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir. Genç çiftçilerin hazırlamış oldukları; projeyi, dosya eklerini, doldurdukları evrakları ve gerekli ola ekleri mutlaka ikamet ettikleri yahut da ikamet etmeyi taahhüt ettikleri il veya ilçe müdürlüklerine teslim etmeleri gerekmektedir.

 • Yapılan başvuru neticesinde gerekli olan tüm evrakların incelenmesi, hibe projesinin gerekli onaylardan geçmesi halinde; genç çiftçi sunduğu evrakları ve projenin olumlu yönde sonucunu alır ise; sözleşme akdinin gerçekleştirilmesi için ilgili ofise davet edilir.
 • Ardında sözleşme akdini onaylayan ve hibe alma konusunda gerekli olan tüm adımları eksiksiz bir biçimde tamamlamış olan genç çiftçilerin mutlaka proje içerisinde belirtmiş oldukları uygulama ve esaslara uygun olarak hareket etmeleri gerekir.
 • Ek bir iş çıkarmak, proje içerisinde yer alan bazı maddelere yer vermemek, sözleşme koşullarını eksik yahut da hiç yerine getirmemek, hibe – teşvik – genç çiftçi kredisini bozacak ve sonuç hukuki bir mesele olarak dava halini alacaktır.
 • Sözleşme akdini kabul etmiş olan tüm genç çiftçilerin yukarıda yer alan olumsuzluk durumlarını kabul etmiş oldukları da göz ardı edilmemesi gereken bir gerçektir.

Genç Çiftçi Desteği Proje Konuları Ne Olabilir?

Genç çiftçi projelerinin kapsamı yani genel kabul gören konuları mutlaka eklerde belirtilmiş olan konuların dışına çıkmamalıdır. Bu konuların dışına çıkılmış bir biçimde hazırlanan yahut da hazırlanmakta olan veyahut da bu tarz da sunulan projeler kabul edilmeyecek ve kişi proje aşamaları için gerekli olan tüm adımları yok yere atmış olacaktır. peki, genç çiftçi desteği dahilinde olan proje konuları nelerdir?

 • Hayvansal üretime yönelmek ve bu kapsamlarda projeler türetmek,
 • Büyük baş – küçük baş hayvan yetiştiriciliği,
 • Arıcılık, ipek böcekçiliği,
 • Kanatlı hayvan yetiştiriciliği,
 • Bitkisel üretim kapsamında faaliyetlerde bulunmak,
 • Süs bitkileri yetiştiriciliği,
 • Örtü altı yetiştirmeciliği, mutlaka kontrollü olmak durumundadır.
 • Kültür mantarı yetiştirme, üretme projeleri ve tüm kapsamları.
 • Yöresel ürünler ve tıbbi bitki yetiştiriciliği ve aynı zamanda bu bitkilerin paketlenmesi, korunması, depolanması gibi tüm işlevsel faaliyetler,

Ne Tarz Projeler Yazmalıyım?

Genç çiftçi desteğinin otuz bin TL oluşu ve bununla beraber çiftçilerin gerekli finansmanı tam da ihtiyaç anında bulabiliyor oluşu; genç çiftçi desteği projesinin tek seferde kabul edilmesi gerektiği hususunu çok daha önemli bir hale taşıyor. Eğer ne tarz projeler yazayım da kabul edilsin, şeklinde aklınızda bazı sorular var ise;

 • İlk olarak proje konularının ana başlıkları içerisinden kendiniz için en uygun olanı seçmek ile işe başlamalısınız. Alt maddelere daha sonra geçmeniz gerekir. Çünkü projenin ana konusunu belirlemek zaten projenin yarısının çözüme kavuşturulması anlamını taşımaktadır.

Genç Çiftçi Sayılabilmek İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

 • TC vatandaşı olmak gereklidir.
 • 41 yaşından gün almamış olmak ile beraber mutlaka 18 yaşından gün almış olmak gerekmektedir.
 • Genç çiftçilerin mutlaka okur yazar tabanından olması gerekmektedir.
 • Başvuruların başlamış olduğu tarih baz alınacak olup bu tarih itibari ile genç çiftçi herhangi bir iş yerinde ücretli olarak çalışıyor olur ise; başvuru yapamayacaktır.
 • Başvuru tarihinin yayımlanmış olduğu an itibari ile genç çiftçi olarak sayılabilmek için mutlaka herhangi bir örgün öğretim alanında yer almıyor olmak gerekmektedir.
 • Genç çiftçilerin herhangi bir usul çerçevesinde vergi mükellefi olmamaları gerekmektedir.
 • Genç çiftçi sayılabilmek için başvuruda kullanılacak proje kapsamında bakanlığın sunmuş olduğu farklı herhangi bir hibe ve destek programına katılmamış olmak gerekmektedir. Katılmış olunur ise; başvuru onaylanmayacak ve başvuru esnasında yapıla tüm işlemler geçersiz sayılacaktır.

5510 sayılı kanun hükümleri çerçevesinden bakanlığın ve bakanlığın görev teslim etmiş olduğu kurumların yararlanabilme, bilgi alma ve gerekli hallerde danışma hakları saklı tutulmaktadır.

Tüm HİBE KREDİ yazılarını okumak için tıklayın

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ