Garanti Bankası IBAN Öğrenme

Garanti Bankası IBAN Öğrenme

Bankacılık sektöründe işlemlerinizin hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi, farklı bankalardan hesabınıza para gönderimi yapılırken de aynı bu şekilde işlemlerin hızlı gerçekleşebilmesi adına, anlaşmalı olduğunuz banka tarafınan size tahsis edilen IBAN numarasını ağırlıklı bir şekilde kullanmaktasınız. Bankadan kullandığınız mevduat hesapları için sizlere tahsis edilen bu numaralar, kimi zaman banka hesap cüzdanları ile sizlere gönderilmekte kimi zaman ise kullandığınız banka kartının üzerinde yazmaktadır. Eğer kartınız yanınızda yoksa ve IBAN numaranızı öğrenmeniz gerekiyorsa, bunun için tek ihtiyacınız olan şey bankanızın internet sitesine girmektir. Garanti Bankası IBAN öğrenme işlemini ele alırsak, yukarıda da söz ettiğimiz gibi Garanti Bankası’nın internet sitesine giriş yapmalı, ardından da IBAN Sorgulama kategorisine tıklamalısınız. Burada karşınıza açılacak sayfada bazı bilgiler girmeniz istenecektir.

İlk olarak çalışmış olduğunuz bankanın şube numarasını girmelisiniz. Burada, bankanızın şube numarasını bilmiyorsanız, Şube Kodları yazısına tıklamalısınız. Burada karşınıza Türkiye’de bulunan Garanti Bankası şubeleri çıkacaktır. İl ve ilçe seçimlerinizin ardından şube kodu kendiliğinden bu bölüme yansıyacaktır. Ardından da hesap numaranızı girerek Tamam butonuna tıklayın. Böylelikle süreci tamamlamış olacaksınız ve IBAN numaranız ekrana yansıyacaktır. Iban numaranıızn başlangıcında ülke kodu olan TR olacak ve devamında da her bölümün farklı bir anlamı olacaktır. Örnek verecek olursak, IBAN numarasının TR 56 00031 0 000001299022302 olduğunu varsayalım. Burada TR kısmının devamında yazan basamaklar Kontrol Basamakları olarak adlandırılmaktadır. Devamındaki beş haneli kısım, banka kodudur. Bunun beraberinde olan tek basamaklı bölümde rezerv alan numarası ve beraberindeki 16 haneli bölümde ise hesap numaranız bulunmaktadır.

Yukarıdaki örnek işlemlerinin ardından banka hesap numaranızı bilmiyorsanız bile, IBAN numaranızdan yola çıkarak bankanızın şube kodunu ya da kendinize ait hesap numarasını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Peki, sahip olduğunuz bu numara ile neler yapabileceksiniz ona bakalım. Bu numara sistemi ile bankacılık işlemlerinizi mobil ortamlardan gerçekleştirebilecek ve herhangi bir şubeye gitme gerekliliğinizi de ortadan kaldırmış olacaksınız. Hesabınıza başka bir hesaptan para geleceğinde bu numarayı vermeniz yeterli olacaktır. Buna ek olarak herhangi bir bilgi vermenize gerek yoktur.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ