Ev ya da Araç Parası Biriktirmek İçin Öneriler

Ev ya da Araç Parası Biriktirmek İçin Öneriler

Kirada oturanların, yeni ev alarak yatırım yapmak isteyenlerin ya da yeni bir araba almak isteyenlerin birikim yapmaları için bazı yöntemler vardır. Eğer hali hazırda birikiminiz yoksa ve yüksek miktarda kredi borcuna girmek istemiyorsanız, bunun için bazı önlem ve uygulamalarda bulunabilirsiniz.

Ekstra Giderlerinizi Azaltın

Yüklü miktarda gelir elde etmenizi kolaylaştıracak bir yöntemdir. Gereksiz yere harcanan paralar sizin sandığınızdan daha fazla olabilir. Bu nedenle ihtiyacınız olmayan ve çok gerekli olmayan harcamalarınızı sınırlandırın. Bu sayede ekstra harcamalarınız yanınıza kalacaktır. Örneğin yeme -içme- restoran gideriniz aylık 1000-3000 ₺ arasındaysa bunu dışarıdan yemek yerine ev yemekleri tüketmek şeklinde değiştirebilirsiniz. Gideriniz yarı yarıya düşecektir. Sağlıklı bir adım da atmış olursunuz.

Yatırım Yapın

Gelirinizi artırmak için paranızı çoğaltan yöntemleri araştırın. Örneğin risk oranı çok düşük olan ve büyük miktarlarda size ciddi gelir sağlayabilecek altın yatırımı yapabilirsiniz. Yine bir bankanın avantajlı faiz oranlarıyla paralel şekilde birikiminizi durduğu yerden çoğaltabilirsiniz. Ayrıca borsa, forex gibi piyasaları da değerlendirmek avantaj sağlayabilir. Ancak bu hesapları kullanmaya başlamadan önce detaylı şekilde öğrenmek, uygulamalı olarak demo hesap kullanmak gerekir. Demo hesaplarda sanal para ile gerçek yatırım yapabilir, hangi durumlarda ne tür adımlar atılması gerektiğini bulabilirsiniz.

Birikim Yapmayı Bırakmayın

Düzenli bir geliriniz varsa ve size ekstra para kalıyorsa, bu paranın bir kısmını mutlaka değerlendirin, bankanızda bekletin ya da evinizde tutun. Ama bir şekilde birikim yapmayı alışkanlık haline getirin. Birikiminiz arttıkça kendinize olan güveniniz de artar ve hedefinize yaklaşmanın gururunu yaşarsınız.

Gelir Artırmak İçin Araştırma Yapın

Birikim oluşabilmesi için basit bir mantıkla giderlerin azalması ve gelirin artması lazımdır. Diğer türlü de belki yapabilirsiniz ama bu birikim yüksek miktarlara çok uzun vadede gelir. Bu nedenle kendinize hâlihazırdaki geliri artıracak yöntem geliştirin. Bu ek iş olabilir, yeni karlı iş başlangıçları olabilir, neye nasıl yatırım yapacağınız tamamen size kalan bir durum. Hali hazırda ilgilendiğiniz meslekle ilgili çalışmalarınızı değerlendirecek yöntemler bulabilirsiniz.

Borçlarınızdan Kurtulun

Özellikle masum görünen ama uzun vadede size ciddi faizler ödeten kredi borçlarınızdan bir an önce kurtulun. Eğer kapatabiliyorsanız tamamını kapatın ve uzun bir süre kredi çekmeyin. Aynı şekilde kredi kartları için de durum geçerlidir. Kredi kartı borcunu kapatmak için ekstra çaba harcayın.

Ekonomi Finans Alanında Devamlı Kendinizi Geliştirin

Bunu genel bir alışkanlık haline getirirseniz, uzun vadede ciddi faydalarını görebilirsiniz. Bilgi sahibi oldukça daha doğru adımlar atarsınız. Bu da size artı para olarak geri dönecektir. Hiçbir fikriniz yoksa bile genel ekonomi ile ilgili siteleri gezebilir, yüzeysel olarak eğlenceli ekonomi konularına bakabilirsiniz. Örneğin yatırım araçları incelemesi yapabilir, ileride birikiminizi nasıl en doğru şekilde değerlendirebileceğinizi inceleyebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sefer dedi ki:

    Mantikli fikirler

BİR YORUM YAZ