Ev Almak mı Faize Yatırmak mı Kazandırır?

Ev Almak mı Faize Yatırmak mı Kazandırır?

Nakit paranız var ve nasıl değerlendireceğinizi düşünüyorsanız illa ki aklınıza bu iki seçenekli soru gelmiştir; ev almak mı faize yatırmak mı daha çok kar getirir? Nakit paranızı belli bir süre sonunda çekme sözü vererek bankaya yatırdığınızda aslında bankaya borç olarak verdiğinizde banka da bunun karşılığında belli bir faiz oranı ile size ek olarak paranızın üstüne para katar. Banka işleyişi zaten getiri sağlamak amacı ile borç olarak yatırılan parayı, ev yada araba almak isteyen yada diğer ihtiyaçları için para gereken kişilere kredi vererek aslında sermaye yapmak üzerine dayalı sistemdir. Bu açıdan bakıldığında kredi faiz oranlarının ne kadar yüksek olup faiz getirilerinin aşağıda olduğu da görülebilir. Örneğin; 100 Bin Lira yatırım amaçlı faiz getirisi sağlaması açısından bankaya yatırılan para 10 yıl sonra 180 Bin Lira olur mu? Konut kredisi çekmek istediğiniz de 100 Bin Lira kredi çektiğinizde 180 Bin Lira ödemenin mantığı nedir? Tabi her şeyi mantıkla izah etmeye çalışırsak burada ki döngü ekonominin kalkınmasına yöneliktir ve bu sayede ülkemiz de ekonomik anlamda gelişim sağlar. Konumuza dönecek olursak, ev almak mı yoksa parayı faize koymak mı daha fazla getiri sağlar? inceleyelim.

Parayı Faize Yatırmak!

Konumuzu iki seçenekli inceleyerek cevap bulmaya çalışalım. Bu seçeneklerden birisi parayı faizde değerlendirmek. Örnek bir meblağ üzerinden faiz ile ne kadar getiri sağlarız bakalım. Tabi bu noktada bankaların faiz oranlarının değişkenliğini de göz ardı etmemeliyiz. Biz en yüksek getiriden hesap edeceğiz. Uzun vade düşünmek de getirinin miktarının artmasını sağlayacaktır. Faize yatırılan para miktarı ne kadar büyükse ve ne kadar fazla süre bankada kalırsa, getirisi de o denli artış sağlayacaktır. Ayrıca bankaların çalışma sistemleri de değişiktir yani siz banka ile yıllık faiz oranı üzerinden anlaşırsanız sabit faiz oranı ile çalışırsınız. Tavsiyemiz faiz oranlarının artışını öngörüyor iseniz aylık faiz ile çalışmanızdır.

Şimdi aşağıda sizlere bir tablo sunuyoruz. Bu tabloda 200 Bin Lira paramızı bankada faizde değerlendirdiğimizi varsayıyoruz. En çok faiz veren 5 banka ve bir yıllık getirisi aşağıda bilginize sunulmuştur.

200 Bin Lira Faiz Getirisi

Bu tabloya göre, en yüksek faiz oranını sunan ING Bank ile 200 Bin Lira faizde değerlendirildiğinde yıllık %13,50 faiz oranı ile 22.635 TL kazandıracaktır. Şimdi bu rakamı aklımızda tutalım ve ikinci seçeneğimizi değerlendirelim.

Ev Alıp Kiraya Vermek!

Ülkemizde yatırım denilince akla borsa, altın, döviz elbette gelir fakat en çok rağbet görülen yatırım araçlarından birisi de ev alıp kiraya vermektir. Özellikle metropol şehirler de konut kiralarının yüksek olması ve ev fiyatlarının hızlı şekilde artış göstermesi yatırımcıların ilgisini çekmektedir.

Şimdi yine yukarıda ki meblağ ile yani 200 Bin Lira ile ev aldığımızı varsayalım. Bölgeden bölgeye kira getirisinin değiştiğini düşünerek ortalama getirisini 1200 TL olarak (aylık) hesap edeceğiz. Yıllık kira getirisi 14.400 TL olacaktır. Fakat burada ev fiyatlarının son 10 yıllık artış periyodunu da göz önüne alarak yıllık 15 Bin Lira da ekstradan evin artış değeri için koymamız mantıklı olacaktır. Yani 200 Bin Liraya aldığımız evi 1 yıl sonra 215 Bin Liraya rahatlıkla satabiliriz. Bu da şu demek oluyor, kira getirisi ve evin değerinin artışı ile evin yıllık getirisi 29.400 TL olacaktır, aynı meblağ üzerinden en yüksek faiz oranı ile parayı faize yatırdığımızda ise getiri 22.635 TL idi. Ayrıca aşağıda ki tabloda alacağınız evin değerinin kira getirisinin ne olması gerektiğini sunmaktayız.

Ev alırken kira getirisine dikkat

Ve son olarak; ev almak mı faize yatırmak mı sorusuna bizim cevabımız, ev almak en mantıklı kazanç ve yatırım aracıdır.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ