Erken Emeklilikte Son Gelişmeler

Erken Emeklilikte Son Gelişmeler

Tüm çalışanların merakla beklediği erken emeklilikte yaş sorunu çözülmeyi bekliyor.

Erken Emekli Olma Koşulları

Erken emekli olmak için öncelikle ilk sırada askerlik ve doğum borçlanması gelmektedir. Bunların yanında bazı meslek gruplarında da erken emekli olma imkanı vardır. Bu meslek grupların başında su altı çalışanları, emniyet personelleri, itfaiyeciler ve madenciler gelir.

Erken Emeklilikte Müjde

Geçtiğimiz aylarda yapılan bir açıklama ile kamuoyuna güzel gelişmeler duyurulmuştur. Bu açıklamaya göre; yıpranma hakkı olan meslek gruplarında, yaş haddi ve yıpranmadan yararlanabilmeleri için 10 yıl çalışma şartı aranırken,  SGK bu konuda kolaylık sağlayarak; 1 Ekim 2008 öncesi çalışma sürelerindeki yıpranmaya tabi olmayan süreleri de ekleyecektir. Yapılacak olan bu çalışma ile emeklilik yaşı 2,5 yıl daha düşürülerek, 52 yaşında emekli olacak bir kişi 49,5 yaşında emekli olmaya hak kazanacaktır.

Erken Emeklilikte Yeni Bakanla Yeni Dönem

Yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’ nün atacağı adımlar merakla bekleniyor. Eski bakan Gökalp’ in düzenlemiş olduğu 15 maddelik tasarının TBMM’ye gönderilmesi ve yürürlükten geçmesi bekleniyor. Gökalp’ in üzerinde özellikle durduğu formüle göre emekli olacak kişi emekliliğine kadar kalan her yıl için yüzde 5 düşük maaş kabul ederek hemen emekli olabilecek.

İş bu şekilde iken, on binlerce bu haberi dört gözle bekliyor. Çoğu emekli adayı geçmişten bugüne verdiği emeklerin ve yılların hesabını yaparak bir an önce emekli olup gezmek, kendine rahat, çocukları ve torunlarıyla daha çok vakit geçirebileceğim bir hayatın özlemini duymaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ