Emlak Yatırımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emlak Yatırımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatırımın birçok farklı çeşidi vardır. Riskli ve risksiz yatırım çeşitlerinde risksiz sınıfında yer alan emlak yatırımı kısa ve uzun vadede kazanç sağlayabilecek bir potansiyele sahiptir. Var olan paranızı değerlendirmek için düşünüldüğünde emlak yatırımının ciddi kazançlar getirebileceğini söylemek çok da yanlış olmayacaktır.

Emlak Yatırımında Piyasa Analizi

Her ne kadar risk oranı düşük yatırım şekli olsa da emlak yatırımları yapmadan önce de piyasa analizi yapmak önem taşır. Ekonominin gidişatına göre siz de olumlu yönde paranızı değerlendirebilirsiniz. Kötü bir gidişat olursa, yatırım zamanınızı erteleyebilirsiniz. Miktarı ne kadar olursa olsun yatırım yapılan alanda paranızın size artı getirmesi hedeflenir ve bunu olumsuz etkileyecek durumlardan kaçınmak en mantıklı adım olacaktır.

Dükkân Yatırımı

Emlak yatırımınızı yaparken dikkat edilmesi gereken bir nokta sizin bu yatırımdan ne beklentiniz olduğudur. Yani her ay düzenli gelir mi sağlamak istiyorsunuz yoksa uzun vadede toplu bir kar mı sağlamak istiyorsunuz bunun kararını vermeniz önemlidir. Eğer her ay garanti gelir elde etmek istiyorsanız, dükkân yatırımı en mantıklı seçenek olacaktır. Çünkü çalışmaya ve işlemeye devam eden dükkân bir şekilde kirasını ödeyecektir ve diğer kiracılarda oluşan risk faktörlerine dükkânda daha az rastlanır. Elbette istisnalar vardır ancak garanti açısından düşünülürse kamuya açık bir işletme daha avantajlı görünebilir. Dükkânı çalıştıran kişi bir şekilde kirayı ödemek üzere kendini odaklar.

Arazi- Arsa Yatırımı

Kısa vadede değil de uzun vadede gelir elde etmek istiyorsanız, acil bir nakit paraya ihtiyacınız yoksa şu andan 5-20 yıl arasında değerlenmesi beklenen bir alandan arazi satın alabilirsiniz. Şu an size uzak olan ve ileride alışveriş merkezi gibi pahalılık sağlayacak mimari yapılması planlanan, ileride daha fazla kalabalığın olacağı düşünülen bölgelerden arsa alırsanız, zamanı geldiğinde bu bölgeyi satarak çok ciddi kar elde edebilirsiniz. Örneğin 100 bin TL ye alınan bir arazi 10-20 yıl sonra size rastgele bir fiyatla 500-600 bin olarak geri dönebilir.

Ev Yatırımı

Eğer yeni bir ev alıp kendiniz oturmak istiyorsanız ya da uzun vadede kar elde ederek satışa çıkarmak istiyorsanız ev almak mantıklı bir çözümdür. Eğer kendiniz oturmayacaksanız ve kiracıya vermek istiyorsanız, yine bunu biraz ücra köşede tercih edebilirsiniz. Çünkü ücra köşelerdeki ev fiyatları ucuz olabilir ve uzun vadede evinizi satışa çıkardığınızda çok daha değer kazanacaktır.

Fiyat ve Bölge Seçiminin Önemi

Emlak yatırımında bölge seçimi ve taşınmazın alındığı alan en önemli etkenlerdir. İkisi de birbirine bağlı olduğu için doğru yerden doğru fiyata emlak almak bir hayli önemlidir. Dükkân, arazi, konut veya diğer bir emlak aracı olsun aldığınız fiyatın değerinden fazla olmamasına ve ileride değerlenecek bir bölge olmasına önem ermeniz gerekir. İyi bir seçim ve doğru fiyatın ileride size getirisi çok büyük olacaktır.

KONUT KREDİSİ ALMA ŞARTLARI

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ