Doların Yükselişi

Doların Yükselişi

Eylül ayı dolar seviyesine bakıldığında dönem kapanışını kritik seviyelerde yaptığını görmek mümkündür. Dolar 15 Temmuz darbe girişimi ile birlikte birkaç saatliğine değer kazanır iken sonrasında TL’nin değer kaybı durmuş ve piyasa normal seyrine devam etmiştir. Eylül ayı enflasyonunun baz alınışı şeklinde dolar incelemesi yapılır ise doların 3TL üzerinde seyretmesi aslında hala TL’nin kritik bir değer kaybının habercisi niteliğinde olabilmektedir.

Dolar Ve Enflasyon Meselesi

TL karşısında diğer kazanmaya devam eden döviz kurları arasında maksimum seviyelere ulaşan doların; hafta itibari ile 3 TL üzerinde seyretmesi, enflasyonun dolar üzerindeki değerine dikkat çekilmesini sağlıyor.

Enflasyon verileri ile birlikte faiz indirimine giren doların; TL karşısında yüksek değerlere ulaşması; EURO/ TL kurunu da teğet bir biçimde etkilemeye devam ediyor.

Dolar İle Yatırım Yapmak

TÜFE Eylül ayı verilerine bakıldığında; %0.70 %7.87 rakamları ile beklentilerin altında kalmaktadır. Merkez bankası TÜFE sonuçlarına bakıldığında faiz indirimlerinin süre geleceğini belirtmektedir. Dolar bazında yatırım yapmak isteyen yatırımcıların; yüksek dolar kuru ile birlikte gelen indirimli faiz seçeneklerini değerlendirmeleri faydalı olabilir. Eylül ayı dolar kurunun 3 TL üzerinde kapanması, Ekim ayı için bir değer artışının olabileceği ve dünya gündemi sebebi ile belirli yerler de yapılan yatırımların dolar bazına dönüşmesi ile birlikte çok daha karlı olabileceğini vurgulamakta fayda görüyoruz.

Borsa ortamında ve hisse senedi alım satımlarında da dolar kurunun karlı günleri yatırım uzmanları tarafından beklenmektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ