Devletin Yetimlere Verdiği Çeyiz Parası

Devletin Yetimlere Verdiği Çeyiz Parası

Çeyiz parası bir evlenme ödeneği olarak bilinmektedir. Evlenme ödeneği anne ve babasını kaybetmiş olan ve bu durumu resmi olarak devlet desteği ile belirtmiş olan kadınların alabileceği bir çeyiz yardımıdır. Evlenme ödeneği alacak olan kimsenin; anne ve babasını kaybetmiş olması tek başına yeterli değildir. Çeyiz parası alabilmek için mutlaka kadın olmak gerekir. Erkeklerin çeyiz parası alma hakları yoktur. SGK üzerinden; ölüm aylığı, ölüm geliri alıyor olmak mutlaka gerekli şartlardan biridir.

Anne Ve Babası Olmayan Kız Çocuklarına Verilen Çeyiz Parası

SGK üzerinden ölüm aylığı, ölüm geliri almakta olan kız çocuklarının resmi olarak evlenmeleri sureti ile yazılı bir biçimde başvuracakları bir ödenektir. Bu ödeneğin alınması halinde; ölüm aylığı yani ölüm geliri alan kız çocuğunun bu geliri kesilir. Sebebi ise; evlenme akdinden bulunması ve almış olduğu çeyiz parasının zaten ölüm aylığına denk olarak iki yıllık tutarın peşin olarak ödeniyor olması, şeklinde açıklanır.

Çalışmakta olan yahut da herhangi bir sebep ile evlenme akdinden önce yetim aylığı, ölüm aylığı yahut da ölüm geliri kesilmiş olan kız çocuklarının çeyiz parası imkanından yararlanabilmeleri söz konusu değildir. Mutlaka evlenme akdi öncesinden resmi olarak evlenme aşamasına gelene dek kız çocuğunun ölüm aylığına tabi olması gerekmektedir.

Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Olur?

Ölüm aylığı, ölüm geliri almakta olan kız çocuklarının bağlı bulundukları sosyal güvenlik il müdürlüklerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bu kız çocuklarının her biri bağlı bulundukları; 4a, 4b, 4c bendi kapsamlarından yararlanırlar.

Çeyiz Parası Ne Kadardır?

Çeyiz parası her ölüm aylığı alan kadının almakta olduğu aylık tutarının 24 katı olarak belirlenmektedir. Yani şöyle ki; bir ölüm aylığı 1.000 TL ise kız çocuğunun alması gereken çeyiz parası; 1.000*24 = 24.000 TL tutarında olmaktadır. Çeyiz parası almış olan kız çocuğunun bir daha ölüm aylığı alma hakkı söz konusu değildir. Fakat bu evli olduğu müddet boyuncadır.

Çeyiz Parası Almış Ve Boşanmış Bir Kız Çocuğu Tekrar Ölüm Aylığı Alabilir Mi?

Çeyiz parası almış ola bir kız çocuğunun evlilik akdini sona erdirmesi halinde tekrar ölüm aylığı alabilmesi elbette ki mümkündür. Fakat bunun bazı şartları vardır. Ölüm aylığı almakta olan kız çocuğunun çeyiz parası alması halinde 24 aylık yani iki yıllık ölüm aylığını peşin olarak aldığı görülmektedir. İki yılın dolması ile evlilik akdi son bulan bir yetim kız çocuğunun tekrar ilgili SGK il müdürlüklerine başvurması ve gerekli evrakları teslim etmesi halinde, ölüm aylığı tekrar bağlanır.

Fakat ölüm aylığını çeyiz parası olarak almış ve buna ek olarak evlilik akdi iki yıl dolmadan son bulmuş olan bir kız çocuğunun tekrar ölüm maaşı alabilmesi için çeyiz parasını almış olduğu tarihten itibaren iki yılın dolmasını beklemesi gerekir. Aksi halde; iki yıl dolmadan önce sadece boşanmış olduğu için tekrar ölüm aylığı alabilmesi söz konusu dahi değildir.

Erkek çocuklarının çeyiz ödeneği ile alakalı olarak herhangi bir süre ön koşulu yoktur. Çünkü erkeklerin ölüm aylıklarını, kesilmemiş olsa dahi çeyiz parasına çevirme hakları yoktur.

Çocuk Parası Alma Şartları yazımızda ilginizi çekebilir

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ