Devlet Katkılı Konut Hesabı Ziraat Bankası

Devlet Katkılı Konut Hesabı Ziraat Bankası

Ziraat Bankası devlet destekli konut hesabı, devlet desteği ile konut sahibi olmak isteyenler için oluşturulmuş bir hesap çeşididir. Devlet katkılı konut hesabı hakkında detaylı bilgiye satırlarımızdan ulaşabilirsiniz.

Devlet katkılı konut hesabı, devletten katkı alarak ev sahibi olmak isteyen kişiler için meydana getirilmiş bir birikim hesabıdır. Bankada bu hesabı açtırarak en az 3 yıl boyunca birikim yapan kişiler devletten katkı alma hakkı kazanmaktadırlar. Bu hesaba en fazla 5 yıl boyunca birikim yaptıktan  sonra en yüksek devlet katkısını almak da mümküdür. Devlet, toplam birikim tutarı üzerinden yüzde 20 kadar katkı değerini hesabınıza yatırmaktadır.

Ziraat Bankası Devlet Katkılı Konut Hesabından Yararlanma Şartları

Ziraat Bankası devlet katkılı konut hesabından herkesin faydalanması ne yazık ki mümkün değil. Ancak devletin bildirdiği şartların tümünü sağlayan kişiler bu hesabı açtırarak devlet katkısından faydalanma hakkı elde ederler. Ziraat Bankası devlet katkılı konut hesabından yararlanmanız için sağlamanız gereken şartlar ise şunlardır:

  • 7 Nisan 2015 tarihinden itibaren tamamı kendi adınıza kayıtlı olan bir gayrimülkün sahibi olmamanız ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız
  • Konut satın almadan önce en az üç yıl yani 36 ay boyunca düzenli olarak birikim yapmanız
  • Konut satın aldıktan sonra altı ay içinde belirtilen belgelerle Ziraat Bankasına başvurmanız gerekmektedir.

Devlet katkılı konut hesabınızı açtıktan sonra ve bu hesaba düzenli olarak ödeme yapmaya devam ederken eğer ödemelerinizi geciktirir iseniz ve düzensiz şekilde yaparsanız devlet katkısı alma hakkını da kaybetme ile karşı karşıya kalırsınız

Ziraat Bankası Devlet Katkılı Konut Hesabı Nasıl Açılır?

Ziraat Bankası devlet katkılı konut hesabını Ziraat Bankası şubelerinden açtırmanız mümkündür. Bu hesabı sadece TL cinsinden açtırabilirsiniz ve vadeli mevduat olarak açtırabilirsiniz. Ancak dilerseniz faizli ya da faizsiz biçimde açtırmanız da mümkün. Hesabınızı açarken bir defalığına üst sınırı aşan bir tutarı hesabınıza yatırabilirsiniz. Bu tutar 2017 yılı için 32,887,11 TL olarak belirlenmiştir.

Devlet katkılı konut hesabınıza ayda bir ya da üç ayda bir ödemeler yapabilirsiniz. Fakat bu ödeme şekillerinden sadece birini seçmeniz gerek. Yatırdığınız tutarlar alt ve üst sınır içinde kalmalıdır. Ayrıca konut satın aldığınız tarih itibariyle katkı olarak hesabınızdaki birikimin yüzde 20’sinden fazlasını alamadığınızı da bilmeniz gerekir. Birden çok konut hesabı açmanız ya da konut hesabını ortak olarak açmanız da mümkün değildir.

Devlet katkılı konut hesabınızdan 12 ay içinde en fazla iki kere para çekebilirsiniz. Daha fazla para çekemezsiniz. Hesabınıza ayda bir olarak yatırmanız gereken en düşük  tutar 274,06 TL’dir. Üç ayda bir yatırmanız gereken en düşük tutar ise 822,18 TL’dir.

  • Devlet katkılı konut hesabınıza 36 ay ila 47 ay arasında yaptığınız birikime devlet birikiminizin yüzde 15’i kadar ve en fazla 14.251,08 TL katkı vermektedir.
  • Devlet katkılı konut hesabınıza 48 ay ila 59 ay arasında yaptığınız birikime devlet birikiminizin yüzde 18’i kadar ve en fazla 15.347,32 TL katkı vermektedir.
  • Devlet katkılı konut hesabınıza 60 ay boyunca yaptığınız birikime devlet birikiminizin yüzde 20’si kadar ve en fazla 16.443,56 TL katkı vermektedir.
[Toplam:2    Ortalama:5/5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ