Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi O’nu Hanımağa Yaptı

Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi O’nu Hanımağa Yaptı

Diyarbakır şehri Bismil ilçesinde ikamet eden Rukiye Sarıgül, devlet destekli hayvancılık kredisi kullanarak hayallerini gerçeğe dönüştürdü ve AB ( Avrupa Birliği ) standartların da bir çiftlik sahibi oldu.

Zraporu ekibi olarak bizler sizlere devlet destekli kredilerden bahsederken bu desteklerden faydalanarak hayallerini gerçekleştirenlere de yer vermek istedik. 2 çocuk annesi Rukiye Hanım bu örneklerden sadece biri. Eşinin aldığı maaş yetmeyince yeni yollar arayan Sarıgül, ilk olarak 2 büyükbaş hayvan alarak hayvan yetiştiriciliği işine başladı. Bu işle uğraşırken TKDK yani Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından girişimcilere yapılan hibe desteği öğrendi ve bir proje hazırladı. Hazırladığı proje TKDK tarafından onaylandı ve 1 milyon 150 bin lira değerinde ki proje için %60 hibe destek aldı.

Sarıgül, bu destekle 2 bin metrekare alana Avrupa Birliği standartlarına uygun bir çiftlik kurdu ve kısa sürede hayvan sayısını 50’ye yükseltti. Öncelikle çalışmayan ev hanımlarına örnek olan Rukiye hanım girişimciler için de hayallerin sınırı olmadığını göstermiş oldu. Şimdi Sarıgül için köylüler “Hanımağa” diyor. Hayvanların bakımını ilgi ile yapan Rukiye hanımın hedefinde ikinci bir çiftlik kurmak var.

Devlet Destekli  Hayvancılık Kredisi 2017 Yılında Kazandırdı

Bir çok girişimci öncelikle devlet destekli hibe kredileri araştırmakta ama sonrasında herhangi bir nedenden dolayı hayallerinden vazgeçmekte. Oysa hayal etmek zenginliğe atılan ilk adımdır. Rukiye Sarıgül, maddi imkansızlıklar içinde evlenen ve boğuşan bir kadındı. İlk olarak rahat yaşamayı, yaşam kalitesini arttırmayı yani kısaca zengin olmayı hayal etti. Sonrasında ise araştırmalara başladı. Devletin özellikle kırsal yörelerde çiftçilere yönelik hayvancılık kredisi desteklerini öğrendiğinde ise projesini hazırladı. Proje onaylandı ve ev hanımı iken koskoca bir çiftlik sahibi iş kadını oldu. 2017 yılına kadar bir çok sıkıntıyla mücadele eden Sarıgül, zor fakat kazançlı bir mesleği seçtiğini ifade ediyor.

 

TKDK Hibe Hayvancılık Kredisi

TKDK il koordinatörü Hikmet Güneş, hibe kredi almak isteyen ve proje sunan tüm girişimciler için destek vermeye devam edeceklerini belirtti. Siz de TKDK hibe hayvancılık kredisi başvurusu için aşağıda ki linki kullanabilirsiniz.

http://www.tkdk.gov.tr/ProjeIslemleri/BasvuruIslemleri

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ