Devlet Destekli Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur?

Devlet Destekli Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur?

Organik gıda son yılların en yaygın kültürlerinden biri oldu. Özellikle metropol şehirlerde organik olan yani tamamen doğal ürünlere ulaşmak hayli problem olmaya başladı. Kırmızı et, beyaz et, meyve ve sebzelerde, ürünlerin ömrünü uzatmak ve verimliliğini arttırmak amacı ile kullanılan katkı maddeleri nedeni ile doğal ürüne ulaşmak neredeyse imkansız. Bu noktada girişimciler için de yeni iş fikirlerini hayata geçirme fırsatı doğmuş oldu. Organik gıda işi son yılların en yaygınlaşan ve para kazandıran işi halini aldı. Bu kazandıran iş fikirleri arasında organik tavuk çiftliği fikrini her girişimci ruha sahip kimse aklından geçirmiştir ve hayata geçen fikirler arasında da popülerdir. Devlet teşviklerinin ciddi rakamlara ulaştığı bu sektörün popüler olmasının nedeni de anlaşılmaktadır. Zraporu sizler için devlet destekli tavuk çiftliği nasıl kurulur? sorusunu araştırdı.

Devlet Destekli Tavuk Çiftliği Kurmak

Tavuk Çiftliği Desteklerinden Kimler Yararlanabilir?

Yaş olarak devletin katı bir kuralı olmamakla beraber, 18-65 yaş arası her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı devlet destekli tavuk çiftliği kurabilir. Tabi diğer şartların da yerine getirilmesi gerekmekte. Diğer şartlar ise;

  • ÇKS yani Çiftçi Kayıt Sistemi üzerinde kayıtlı olmak
  • Hayvancılık Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olmak.
  • Tarım üzerine eğitim veren bir yüksek okuldan mezun olmak veya hayvancılık üzerine bir işte en az 3 yıl çalışmış olmak.

Tavuk Çiftliği İçin Devlet Ne Kadar Hibe Veriyor?

Devlet destekli tavuk çiftliği kurmak isteyen girişimciler için hibe miktarlarının hiç de azımsanacak rakamlarda olmadığını belirtelim. Hibe oranları %80’e kadar çıkmakta. Tavuk çiftliği işi yapmak isteyenler 2 farklı kredi imkanından faydalanabilir. Bunlardan biri damızlık kanatlı hayvan işletmeciliği için diğeri de damızlık kanatlı hayvan üretimi için.

Devlet desteklerinden yararlanarak tavuk çiftliği kurma fikrini hayata geçirmek isteyen girişimciler için; hibe desteklerinden yararlanabilmek için bazı şartların da yerine getirilmesi gerektiğini vurgulayalım. Bu şart; damızlık yumurta tavuk yetiştiriciliği için bin, hindi için 5 bin, kaz-bıldırcın-ördek için bin, yumurta ve piliç eti yetiştiriciliği için 10 bin, deve kuşu için ise 100 adet hayvan bulunması gerekliliğidir.

Devlet Desteği Kapsamı

Devlet destekli tavuk çiftliği nasıl kurulur? sorusunun cevabını ararken, devlet desteklerinin neleri kapsadığından da bahsedelim. Bu destekler kapsamında; damızlık hayvan alımı, işletme giderleri için ödeme alabilirsiniz. Tabi bu noktada işletme giderlerinin hepsinin fatura örneklerinin olması gerekmekte ve sertifikaların da tam olması şart.

Tavuk çiftliği kurduktan sonra hibe desteklerden yararlanabilmek için kapasite miktarı da önemli. İşletme kapasitenizin yumurtalık tavuk sayısı 5 bin, kaz ördek bıldırcın ve hindi için 2 bin 500 deve kuşu için 50, etlik piliç için ise en az 10 bin olması gereklidir.

Tavuk çiftliği kurma hayalinde olan ve devlet desteklerinden faydalanamayanlar için farklı bir yöntem de Ziraat Bankası hayvancılık kredileridir. Ayrıca diğer tüm devlet ve özel bankaların da proje bazında destekleri mevcuttur.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ