Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi

Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi

Hayvancılık kredisi, devlet tarafından büyükbaş hayvancılık, küçükbaş hayvancılık, tavukçuluk ya da arıcılık gibi işlerle uğraşan çiftçilere verilen kredi türüdür. Bu krediler çiftçilerin kuracağı çiftlik türüne ve içinde bulunacak olan hayvan sayısına göre değişiklik göstermektedir.

Ülkemizde devlet destekli hayvancılık kredisi veren kurumlar TKDK, Kalkınma ajansları, Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlükleri ile kamu bankaları tarafından verilmektedir.

Devlet destekli hayvancılık kredisi çiftçilerin kalkınmasına yardım amacı ile verildiği için sıfır faizli ve uzun vadeli kredilerdir.

KOSGEB Destekli Hayvancılık Kredisi

Hayvancılık kredisi köyde yaşayan çiftçilere yönelik devlet tarafından hibe edilen ya da uzun vade de ödeme imkânı sunulan kredilerdir.

KOSGEB tarafından verilen kredilerde çiftçilerin kalkınması için kredi vermektedir. KOSGEB hayvancılık kredisi, canlı hayvan almak için kredi vermez. Hayvancılık yapmak isteyen çiftçilerin kuracakları tesis, çiftlik, süt sağma tesisleri gibi modern hayvancılık yapılan yerlerin kurulması için kredi vermektedir. KOSGEB, hayvancılık ile uğraşan çiftçilere 50 Bin TL hibe kredi ya da 100 Bin TL’ye kadar uzun vadeli kredi imkânı sunmaktadır.

Ziraat Bankası Büyükbaş Hayvancılık Kredisi

Ülkemizde hayvancılık kredisi veren bir diğer kurum ise Ziraat Bankası’dır. Ziraat Bankası hayvancılık kredisi adı altında iki çeşit kredi imkânı sunmaktadır. Bunlardan ilki Büyükbaş Süt Hayvancılığı Kredisi ikincisi ise Büyükbaş Besicilik Kredisi’dir.

  • Büyükbaş Süt Hayvancılığı Kredisi

Ziraat Bankası, 10 ve daha fazla büyükbaş hayvanı olan çiftçiye Büyükbaş Süt Hayvancılığı Kredisi vermektedir. Bu krediyi almak için çiftçilerin sağlaması gereken bazı koşullar bulunmaktadır. Bu krediyi kullanma amacını bildirerek Ziraat Bankası’na başvuru yapan çiftçiler detaylı olarak bilgilendirilir.

  • Büyükbaş Besicilik Kredisi

Ziraat Bankası büyükbaş besicilik kredisi çiftçilerin tesis kurmasında ve mevcut tesislerinin bakım onarımında, yem hazırlama, çayır biçme makinesi ya da balya makinesi almak için, modern hayvancılık için gerekli olan diğer araçların alınabilmesi için verilen kredidir.

Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvancılık Kredisi

Ziraat Bankası yalnızca büyükbaş hayvancılık için değil küçükbaş hayvancılık için de kredi vermektedir. Bunun için normal olan en az 50 kıl keçisi, Ankara keçisi gibi keçi türlerinde en az 25 hayvana sahip olunması gerekmektedir. Ziraat Bankası küçükbaş hayvancılık kredisi için bazı koşulların sağlanması gerekmektedir. Küçükbaş hayvancılık kredisi;

  • Küçükbaş hayvancılığı için barınak yapımı ve barınakların tadilatı,
  • Koyun – Keçi Kayıt Sistemi’nde kaydı bulunan 9 ile 24 aylık hayvanların alımı,
  • Güneş enerjisi sistemlerinin kurulumu ve alımı,
  • Süt sağım ünitesi, süt soğutma ünitesi alımı,
  • Yem hazırlama, çayır biçme makinesi ya da balya makinesi almak için kullanılabilir.

Hayvancılık kredileri altında pek çok çeşit kredi bulunmaktadır. En uygun hayvancılık kredisini bulmak için ilgili kurumlara giderek bilgi almanız önerilmektedir. Kurumlar tarafından istenen şartları sağladığınız takdirde istediğiniz kredi size verilecektir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Fatih dedi ki:

    Hayvanların kredi istemeden önce mi bizde olması gerekiyor? Eğer öyleyse krediyi ne için veriyorlar?

BİR YORUM YAZ