Devlet Destekli Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet Destekli Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Ev sahibi olmak günümüzde en zor yatırımlardan birisidir. Bunun en büyük nedeni büyük sermayeler gerektirmesidir. Özellikle son yıllarda artan konut fiyatları ile ev sahibi olmak daha zor hale gelmiştir. Ev almak için gereken kredinin yanında belirli bir miktarda nakit bulunması da ev almanın kolaylaşması açısından gereklidir. Ancak ev sahibi olmak için tamamı kredili başvurular da yapılabilmektedir. Bunun içinde evin tamamının krediye uygun olması gerekmektedir. Devlet ev almanın kolaylaşması açısından toplu konut idaresi tarafından yapılan konutları daha uygun fiyatlara satmaktadır. Toplu konut idaresi tarafından yapılan evler piyasanın konut fiyatlarının çok daha altındadır. Bunların dışında devlet ilk kez ev alacak kişilere farklı katkılarda da bulunmaktadır.

Devlet Destekli Ev Kredisi

Devlet destekli ev kredisi ilk evini alacak olan kişilere yapılmış olan bir katkıdır. Düzenli olarak bankada ev almak için para biriktirecek kişiler için uygulanacak bir yöntemdir. Ev için biriktirilen paranın bir konut hesabında olması gerekmektedir. Konut almak için hesabında para biriktirenlere devlet 15 bine kadar devlet katkısında bulunmaktadır. İlk devlet katkısı 2019 yılında ödenmeye başlayacak olup konut edinme sırasında ki para birikimi esas alınarak katkı yapılacaktır. Devlet katkısı almaya hak kazanan bireylerin katkıları konut parasını biriktirdikleri banka aracılığıyla ödenecektir. Devlet katkısından yararlanabilmek için en az üç yıllık birikimin bulunması şarttır.

Devlet Destekli Konut Kredisi Alabilmenin Şartları

Devlet destekli konut kredisi alabilmek için gereken bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartları şunlardır;

  • Devlet desteğinden yararlanmak isteyenler tek bir konut hesabı açtırmalıdır. Birden fazla yararlanma söz konusu değildir.
  • Konut hesabı bankaların yurt içi hesaplarından TL cinsinde açılmak zorundadır.
  • Konut hesabına düzenli para yatırmayan kişilerin bu haktan faydalanması mümkün değildir. Aylık en az 250 en fazla 2500 TL yatırılması gerekecektir.
  • Konut kredisinden faydalanmak isteyenlerin satın aldıkları ev kişinin birinci derece akrabalarına ve eşine ait olmamalıdır.

Belirtilen şartların sağlanması halinde en az 3 senelik bir konut hesabı bulunan kişilere devlet konut için destekte bulunacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ