Çocuk Parası Alma Şartları

Çocuk Parası Alma Şartları

Çocuk parası hane halkının çocukları kadar ek gelir elde edebilmelerini sağlayan bir devlet teşfikidir. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfının uygun görmüş olduğu hane bireylerinin mutlaka gerekli şartları taşıyor olmaları halinde, çocuk parası almaya hakları olur.

2016 SGK Çocuk Parası Alma Şartları

2016 yılı itibari ile çocuk parası almak isteyen bireylerin mutlaka Aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. Bu başvuru sırasında çocukların gerekli görülen doğum tarihine sahip olmaları şarttır. Doğum parası yani çocuk parası almak isteyen ve konu ile alakalı olarak başvuruda bulunan kimselerin bu başvuru durumlarını e – devlet sistemi üzerinden takip etmeleri gerekmektedir. E- devlet sistemi üzerinden başvuruların alınabilmesi için birkaç ek sistem eklemesi daha yapılandırılmaktadır.

Çocuk Paraları Her Çocuk İçin Farklıdır

Devlet tarafından belirlenmiş olan çocuk paralarının her bir çocuk için miktarı farklıdır. Bu bağlamda bakıldığında;

 • İlk çocuk yani hane halkının ilk doğan çocuğu için 300 TL çocuk yardımı yapılmaktadır.
 • İkinci çocuk için belirlenmiş olan çocuk parası ise; 400 TL olarak belirlenmiştir.
 • İkinci çocuk sonrasını desteklemekte olan hükümet sistemi gereğince; ikinci çocuk sonrasında alınabilecek çocuk parası; 600 TL üzerine çıkabilmektedir.

Çocuk parası kapsamından hem yurt içerisinde yer alan vatandaşların çocukları sayısınca, hem de yurt dışarısında yaşayana vatandaşların çocuklarının sayısınca yararlanılabilmektedir.

Asgari Geçim İndirimi Durumları

 • Bekar ve çocuksuz olan bir kimsenin çalışmaları durumunda sahip olabileceği asgari geçim indirimi tutarı; 80,33 TL olarak belirlenmiştir.
 • Evli ve aynı zamanda eşi de çalışan olan yani eşinin de geliri olan bir kimsenin alabileceği asgari geçim indirimi tutarı; 80,33 TL olarak belirlenmiştir.
 • Evli olan ve aynı zamanda eşi çalışan bir kimsenin buna ek olarak bir de çocuğu var ise; 92,37 TL olarak belirlenmiş bir asgari geçim indirimi tutarı belirlenmiştir.
 • Evli aynı zamanda eşinin geliri olan ve buna ek olarak iki çocuğu olan bir kimsenin alması beklenen asgari geçim indirimi tutarı; 104,42 TL olarak belirlenmiştir.
 • Evli eşi çalışan ve aynı zamanda üç çocuğu olan bir kimsenin asgari geçim için alması beklenen tutar; 112,46 TL olarak belirlenmiştir.
 • Evli fakat buna ek olarak eşinin geliri olmayan bir kimsenin alması gereken asgari geçim indirimi tutarı; 96,39 TL olarak belirlenmiştir.
 • Evli, evli olmasına rağmen eşinin geliri olmayan ve bir de çocuğa sahip olan kimsenin alacağı asgari geçim indirimi tutarı; 108,44 TL olarak belirlenmiştir.
 • Evli, eşi çalışmayan ve buna ek olarak iki tane de çocuğu ola kimsenin alması gereken asgari geçim indirimi tutarı; 120,49 TL olarak belirlenmiştir.
 • Evli, eşi çalışmayan ve üç tane de çocuk sahibi olan kimsenin alması beklenen asgari geçim indirimi tutarı; 128,52 TL olarak belirlenmiştir.
 • Evli, eşinin gelir olmayan ve buna ek olarak ise dört çocuğa sahip olan bir kimsenin alması beklenen asgari geçim indirimi tutarı; 136,55 TL olarak belirlenmiştir.

Çalışmakta olduğunuz kurumun bilgilerinizi iletmesi halinde asgari geçim indirimi konusundan faydalanmanız mümkündür.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Sefer dedi ki:

  Yasina girmis cocuklari kapsiyormudur acaba?

BİR YORUM YAZ