Çocuk Parası Alma 2017

Çocuk Parası Alma 2017

Çocuk Parası Alma 2017 yılında halk tarafından taleplerin yoğun olması ve sosyal devlet olma yolunda ki adımların hızlı atılması amacı ile çeşitlendirilmiş ödeneklerden oluşmaktadır. Üç şekilde çocuk parası yardımı yapılmaktadır. Bunlardan birincisi çok konuşulan ve gündem olan doğum parası sağlıklı çocuk doğumunda verilir. İkinci yardım şekli çocuk doğduktan sonra ki AGİ dediğimiz Asgari Geçim İndirimi şeklinde yapılan yardımlar. Bunun için SGK’lı olarak çalışmanız gerekmektedir. Üçüncüsü ise şartlı eğitim yardımı denilen halk dilinde okul parası olarak bilinen eğitim yardımıdır. Çocuk parası alma şartları, nereye başvuru yapmanız gerektiği ve bu parayı nasıl alacağınıza ilişkin tüm detaylar yazımızın satırlarında mümkün olduğunca detaylı şekilde sizlere sunulacaktır.

Gelişmiş ülkelere baktığımız da her ülkenin genç nüfusa önem verdiği bu nedenle de ailelere çocuk yapmaları konusunda teşvikler sunduğu görülmektedir. Bundan 10 sene öncesine kadar Türkiye en genç nüfusa sahip ülkelerden iken bu oran yıllar geçtikçe düşmeye başlamış ve doğum oranlarında yaşanan sayısal veriler azalmıştır. Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan ’ın sıkça dile getirdiği 3 çocuk yapın çağrısı toplumun bazı kesimlerince tepkiyle karşılanmış olsa da burada ki amaç diğer gelişmiş ülkelerde olduğu gibi genç nüfusun artmasının istenmesidir. Yapılan çağrının tepki görmesinin altında ki nedenlerden olan maddi imkansızlıklar nedeni ile devlet önlem olarak sosyal yardım paketleri açıklamış ve uygulamaya koymuştur. Bu uygulamalar arasında Doğum Parası olarak her sağlıklı doğan çocuk için devlet yardımı, çalışanlar için AGİ yardımı ve maddi zorluk çeken aileler için okul parası şartlı eğitim yardımı yapılmaktadır. Şimdi gelin bu yardımların miktarlarını ve detaylarını inceleyelim.

Çocuk Parası Alma

Başlığı bu şekilde yazmamın amacı yaygınlaşan kullanımdan dolayı olsa da adı çocuk doğum parası olarak da bilinen ve her doğan çocuk için verilen devlet yardımıdır. Aslına bakarsanız bu uygulama yeni değil fakat eskiden verilen çocuk doğum parası şartları ve miktarı değişikti. Örneğin SGK’lı işçi olmanız gerekiyordu. Sonradan yapılan düzenlemeler ile çocuk parası miktarlarında doyurucu rakamlar elde edildi. Yazımızı okuyor iseniz doğum yapmak üzere veya yeni doğum yapmış biri olarak haliyle miktarları bilmek istiyorsunuz, işte rakamlar;

  • Çocuk doğum parası ( 1. Çocuk için ) : 300 TL
  • Çocuk doğum parası ( 2. Çocuk için ) : 400 TL
  • Çocuk doğum parası ( 3. Çocuk için ) : 600 TL
  • Çocuk doğum parası ( 4. Çocuk için ) : 600 TL

Uygulamanın 2015 Mayıs tarihinden itibaren her yıl güncellenen rakamlar ile devam ettiğini hatırlattıktan sonra isterseniz yeni doğan çocuk parası nasıl alınır bahsedelim. Bu yardımdan faydalanmak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müdürlüklerine başvuru yapmanız gerek, bunun için öncelikle çocuğunuz doğduktan sonra doğum raporu almanız ve nufus müdürlüğünden çocuğunuzun kimliğini çıkartmanız gerekmekte. Sonrasında anne, baba ve çocuğun kimlikleri ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yazılı olarak başvuru yapmanız yeterli. Bir kamu kurumunda çalışıyor iseniz kurumun insan kaynaklarına başvurmanız yeterli. Yani devlet çalışanı iseniz bakanlığa siz değil kurumunuz sizin adınıza başvuru yapabilir. Ayrıca başvuruyu anne veya baba, ikisinden birisi yapabilir fakat yardım annenin hesabına yatar. Başvuru esnasında güncel bilgilerinizi özellikle güncel telefon numaranızı vermeniz gereklidir zira çocuk doğum parası başvuru sonucu SMS ile size iletilir ve en yakın PTT’den anne adına yatırıldığı bilgisi ile yardım parasını alabilirsiniz. Genelde 1 ay içerisinde para hesabınıza geçse de bu süre bazen 2 ayı bulabiliyor.

Çocuk Parası Alma AGİ Ücretleri 2017

Doğum parasını aldınız eğer SGK’lı olarak çalışıyorsanız ayrıca devletin sunmuş olduğu vergi indirimi yardımından yani AGİ’den de faydalanabilirsiniz. AGİ bekar kişilere de verilmektedir fakat çocuklu olan ailelere daha farklı rakamlar verilmekte. 2017 AGİ ücretleri aşağıda bilginize sunulmuştur.

2017 AGİ Ücretleri

Yukarıda ki AGİ tablosunda da görüldüğü üzere çocuk sayısına göre yapılan vergi indirimi yardımları da değişmekte ve maaşınıza eklenmektedir. Maaş bordrosunda net ücret tutarının altında ödenecek ücret yer almaktadır. Çoğu maaş bordrosunda yansıtılan AGİ indirimi de belirtilmektedir. Bu şekilde takibini yapabilirsiniz.

Çocuk Okul Parası Alma

Çocuk Parası Alma 2017 doğum parası ve AGİ yardımı sonrası son olarak şartlı eğitim yardımı yani okul parasından bahsedeceğiz. Ailelerin çocukların eğitimine teşvik amacı ile devlet tarafından sunulan bu yardımdan faydalanmak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurmanız gerekmektedir. Şunu da belirtelim, eğitim yardımı parası sadece maddi zorluk çeken ailelere verilmektedir. Başvurunuz onaylandığı taktirde her ay PTT’den çocuk parasını alabilirsiniz. Bu para da yine annenin adına yatırılmaktadır. 2017 yılı eğitim yardımı ücretleri şu şekilde;

Şartlı Nakit Transferi Parası

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ