Çiftçilere 30 Bin TL Hibe

Çiftçilere 30 Bin TL Hibe

Kırsal kalkınmaya destek verme kapsamı içerisinde yürütülen ve 25 Şubat 2016 tarihli bakanlar kurulu kararı ile yürürlüğe giren genç çiftçi projelerine 30 bin TL hibe verilmesi Tarımsal üretim alanında genç nüfusa daha çok söz hakkı vermek için gerçekleştirilen ve ülke yararına olacak güzel bir girişimcilik desteğidir. İktidar partinin seçim öncesi vaad ettiği bu 30 bin TL Hibe desteğini yerine getirmiştir.

Genç Çiftçi 30 Bin TL Hibe Projesi Nedir?

Genel olarak projeler; köy gibi kırsal alanlarda yaşayan genç çiftçilerin hayvancılık, yöresel, tıbbi ve aromatik bitki yetiştirilmesine 30 bin TL’ye kadar hibe ödenmesi konusunu kapsamaktadır. Bu Hibe verilmesi konusu ile ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan internet sitesinde bazı hususlara değinilmiştir;

KDV ( katma değer vergisi) hariç tutularak proje bütçesi hazırlanacak. Ancak hibe sözleşmesinin imzalanması ve tarımsal yatırım tamamlanması gerçekleştiğinde hibe ödemesi yapılabilecek. Merkezi yönetim sayesinde sağlanan bütçe ile bu ödemeler Ziraat Bankası’ndan yapılacaktır. Projesi onaylanan Çiftçilere ön ödeme yapılabilecektir, fakat bunun yanı sıra sadece bir kereye mahsus bu hibeyi alabileceklerdir. Ayrıca Tarım Bakanlığı’nın aynı kapsama giren hibe projelerinden yararlananlar, bu hibeyi alamayacaklardır. Ayrıca hakkı olmadığı halde bu destek ödemesinden yararlanan kişilerden ödemeler tahsil edilecek ve ya haksız bir şekilde ödemelerden faydalananlar 5 yıl süre ile bu desteği alma hakkına sahip olamayacaklardır.

Genç Çiftçi Projelerine 30 Bin TL Desteğinin Amacı ve Önemi

Genç çiftçilere Devlet desteği 30 Bin TL hibe ile amaçlananlar; tarımda sürekliliğin sağlanarak Türkiye’ de tarım sektöründe üretimi ve iş gücünü arttırmak, çiftçi olabilecek gençlerin girişimciliğini arttırmak, alternatif iş alanlarının oluşturulması ve bunlardan gelir sağlanarak gelir düzeyinin yükseltilmesi, üretimin arttırılarak Türk ekonomisini canlandırmak gibi oldukça önemli ve etkili amaçları vardır.

Çiftçilere Devlet Desteği

Devletin Genç Çiftçilere Hibe Desteği yanında ayrıca;

  • Gübre ve yemden KDV kaldırılacak.
  • İşlenen tarım alanlarını büyütmek isteyen miras sahiplerine kredi imkanları sağlanacak.
  • 5 dekarın altında olan sebze, meyve ve süs bitkisi yetiştiren çiftçilere destekleme ödemeleri yapılacaktır.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ